Aç fil pazara daldı

Çin’de aç bir fil, karnını doyuracak en iyi yeri buldu. Dev cüsseli Asya fili pazara dalarak açık büfe gibi tezgahlardan istediğini yedi


Çin’in Hongjing bölgesinde aç bir fil, yaşam alanına inince korku dolu anlar yaşandı. Doğada yaşayan Asya filinin yiyecek bulmak amacıyla ormandan uzaklaşarak evlerin arasına girdiği belirtildi. Yiyecek arayan fil sonunda ise kendisini pazar tezgahlarının arasında buldu. Çin’in sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde aç filin tezgahlardaki sebze ve meyveleri afiyetle yediği görüldü.

İLK OLMUYOR

Videolarda filin dağıttığı tezgahın sahibi Wang’ın “Meyveler için geldi herhalde. Lütfen hiç çekinmeden istediğin kadar ye, keyfini çıkar, ama sonra git” dediği duyuldu. Yunnan eyaletinde bulunan Jingnexiang kentindeki Hongjing köyünde yaşanan bu olay ilk değil. Çin’de fillerin yaşam alanlarına girmesi çok sık yaşanmaya başladı.  Geçtiğimiz mart ayında da Meng’a kasabasında benzer görüntüler yaşanmıştı. Evlerin arasına dalan bir fil 9 arabaya ve bazı arabalara zarar vermişti. Her olay ise bu kadar ucuz atlatılamıyor. 2011 ile 2017 yılları arasında Çin genelinde filler 32 kişinin ölümüne neden oldu. Çin’de Asya filleri nesilleri tükenme tehdidi altında olan türlerin başında geliyor. Yunnan eyaletinde doğada sadece 300 filin kaldığı tahmin ediliyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir