ABD’de ticaret savaşı çelişkisi

ABD Başkanı Trump’ın Çin ile yaşadıkları ticaret savaşı hakkındaki sözleri kısa süre içinde yardımcıları tarafından bambaşka hale dönüştürüldü


Fransa’nın ev sahipliğinde hafta sonu düzenlenen G7 Zirvesi’nde liderlerin, ABD Başkanı Donald Trump’a Çin ile yaşadıkları ticaret savaşını hafifletme baskısı yaptığı ortaya çıktı. ABD basınında yer alan haberlere göre özellikle ev sahibi ülkenin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Trump’a ticaret savaşı konusunda baskı yaptı. ABD Başkanı Trump’ın ise ilk önce ‘Çin ile yaşadıkları ticaret düellosundan pişman olduğunu’ ve ‘her şey için ikinci kez düşünmeyi istediğini’ açıklaması basına yansıdı. Bunun üzerine kısa süreliğine de olsa küresel piyasalarda iyimser bir hava oluştu.

‘TİCARET SAVAŞINDA UMUTLAR AZ’

Ancak çok geçmeden Trump’ın yardımcısı “Başkan sadece daha yüksek vergi uygulamama konusunda pişman” açıklamasını yaptı. CNN International’e konuşan Trump’ın yardımcılarından Larry Kudlow, ABD Başkanı’nın ‘her şey için ikinci kez düşünmeyi istediğinden’ aslında Çin’e daha fazla gümrük vergisi uygulamayı kast ettiğini söyledi. New York Times gazetesi bu durumu “Trump, ticaret savaşı konusunda çelişkili işaretler verdi” şeklinde okuyucularına aktardı. CNN International kanalının internet sitesindeki haberde ise “Trump’ın zorlu hafta sonu ticaret savaşındaki umutları azalttı” denildi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir