ABD, Huawei’nin 5G’sine alternatifi hayata geçirmeye hazırlanıyor

Washington yönetimi, Çin’in 5G alanında küresel lider olmasını engellemek için çalışmalarını artırıyor. ABD’nin Huawei’nin 5G’sine bir alternatifi hayata geçiriyor


Çin ile ABD arasında beklenen gelişmeler yaşanıyor. Washington yönetimi, Çin’in 5G alanında küresel lider olmasını engellemek için çalışmalarını artırdı. Bir yandan Avrupa ülkelerine sık sık 5G konusunda Çinli teknoloji devi Huawei ile işbirliği yapmamaları konusunda yoğun baskı yapan ABD, diğer taraftan da Huawei’ye bir alternatif projeyi hayata geçiriyor. ABD’li Senatör Marco Rubio’nun öncülüğünü yaptığı yasa ile ABD’nin 5G altyapılarının geliştirilmesine 1 milyar dolar ayıracağı kaydedildi.

ABD DURDURAMIYOR

Öte yandan ABD’nin çabaları henüz Huawei’yi durduramıyor. ABD daha önce de Huawei’yi “kara listeye” alarak yaptırımlar uygulamıştı. Ancak Huawei geçen yıl 5G uyumlu 6.9 milyon telefon sattı. Huawei’nin ayrıca Mate 30 Pro 5G, Mate 30 5G, Porsche Design Mate 30 Pro RS, Mate 20 X 5G, Nova 6 5G, Mate X, Honor V30 Pro ve Honor V30 gibi yeni 5G telefon modellerini piyasaya sürdüğü biliniyor. Çin’de bu yıl ise 5G telefon satışlarının 4G’yi geçeceği belirtilmişti.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kovid-19’da ikinci dalga kimi tehdit ediyor

Dünyanın Çin’de tanıdığı Kovid-19 ile ilk ve en çok müdahale eden Asya ülkeleri şimdi de zorlu bir ikinci dalga yaşıyor. Daha tecrübeli ve donanımlı bir mücadele gösteriliyor ancak vakalar nüfusun yoğun olduğu başkentlerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir