ABD, Huawei’nin 5G’sine alternatifi hayata geçirmeye hazırlanıyor

Washington yönetimi, Çin’in 5G alanında küresel lider olmasını engellemek için çalışmalarını artırıyor. ABD’nin Huawei’nin 5G’sine bir alternatifi hayata geçiriyor


Huawei’den ilk yarıda 68 milyar $ gelir

Çin ile ABD arasında beklenen gelişmeler yaşanıyor. Washington yönetimi, Çin’in 5G alanında küresel lider olmasını engellemek için çalışmalarını artırdı. Bir yandan Avrupa ülkelerine sık sık 5G konusunda Çinli teknoloji devi Huawei ile işbirliği yapmamaları konusunda yoğun baskı yapan ABD, diğer taraftan da Huawei’ye bir alternatif projeyi hayata geçiriyor. ABD’li Senatör Marco Rubio’nun öncülüğünü yaptığı yasa ile ABD’nin 5G altyapılarının geliştirilmesine 1 milyar dolar ayıracağı kaydedildi.

ABD DURDURAMIYOR

Öte yandan ABD’nin çabaları henüz Huawei’yi durduramıyor. ABD daha önce de Huawei’yi “kara listeye” alarak yaptırımlar uygulamıştı. Ancak Huawei geçen yıl 5G uyumlu 6.9 milyon telefon sattı. Huawei’nin ayrıca Mate 30 Pro 5G, Mate 30 5G, Porsche Design Mate 30 Pro RS, Mate 20 X 5G, Nova 6 5G, Mate X, Honor V30 Pro ve Honor V30 gibi yeni 5G telefon modellerini piyasaya sürdüğü biliniyor. Çin’de bu yıl ise 5G telefon satışlarının 4G’yi geçeceği belirtilmişti.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir