ABD Çin’i tekrar masaya çekmeye çalışıyor

Çin ile ABD arasında bir süredir ateşkes aşamasında olan ticaret savaşlarında tekrar masa kurulmaya çalışılıyor. ABD Çin’in masaya çekerek önceki anlaşmadaki maddeleri tekrar müzakere etmeyi istiyor


ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin Çin’in ticarette geri adım atmayı ümit ettiğini söyledi. Amerikan tarafı Çin’in müzakerelerin başladığı dönemde üzerinde anlaşılan konularda sözünü tutmamakla suçluyor. ABD ve Çinli yetkililer bu hafta telefonla üst düzey görüşmeler yaptı ve en son müzakereleri yeniden başlatma konusunda anlaşma yakın.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞME OLABİLİR

Wilbur Ross, “Bu uzun bir süreç. Şimdiki temel soru, fikrini değiştirmeden önce oldukları noktaya geri dönecekler mi?” dedi. ABD yetkilileri bu hafta yapılan telefon görüşmeleri sırasında yeterli ilerleme kaydedilmesi durumunda Pekin’de yüz yüze müzakere oturumunun planlanabileceğini söyledi. Ross, herhangi bir ticaret anlaşmasına varmadan önce ABD ve Çin’in hala üzerinde çalışmaları gereken büyük konular olduğunu, bunlar arasında fikri mülkiyet hakkı hırsızlığı, yapısal reformlar ve sübvansiyonların bulunduğunu vurguladı. Başkan Donald Trump da Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ve Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılması için hala gidilmesi gereken uzun bir yol bulunduğunu ifade etmişti.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir