68 virajlı yol

Son yıllarda Çin denilince akla ilk gelenlerin başında mühendislik harikaları oluyor. İşte Çin’in dört bir yanındaki bazı sıra dışı yollar


Çin’in en kıvrımlı yolu unvanına sahip baş döndürücü güzergah ile başlayalım. Ülkenin Yunnan eyaletinde bulunan Kunming bölgesindeki yol tam 68 virajdan oluşuyor. 6.8 kilometrelik yolun kuşbakışı görüntüsü filmlerden fırlamış gibi.

İki tarafı sularla çevrili bu yol ise seyir halindeyken aynı zamanda muhteşem bir manzara keyfi sunuyor. Ülkenin Jiujiang kentindeki 5 kilometrelik yol Poyang Gölü’nün ortasından geçiyor.

Guiyang şehrindeki bu 11 rampalı 55 metre yüksekliğe sahip yol “gerçek hızlı tren yolu” olarak biliniyor. Guiyang yolundan 8 farklı güzergaha geçilebiliyor.

ÇÖL OTOBANINI ÇİMLER KORUYOR

İki tarafı uçurum yolan Çin’in Shaanxi eyaletindeki bir dağ yolunu geçmek ise cesaret istiyor. Shaanxi eyaletinde bulunan Xi’an kentindeki dağ yolları da usta şoförlük isteyen yerlerden.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Taklamakan Çölü’nden Tarim Otobanı geçiyor.   552 km’lik otoban dünyanın en uzun yeşil duvarıyla korunuyor.   Otobanın kumla örtülmesini engellemek için yol boyunca 60 metre genişliğinde ağaç kuşağı var.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir