63 milyar dolarlık havalimanı resmen açıldı

Yapımı beş yıldan kısa sürede tamamlanan 63 milyar dolarlık yeni Pekin Havalimanı resmen açıldı. Taşınmanın 2021’de biteceği havalimanı 100 milyon yolcuya ulaşacak


Pekin’in yeni havalimanı olan Daxing International, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümünden bir gün önce bugün Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından resmen açıldı. Beş yıldan daha kısa bir sürede tamamlanan 450 milyar yuan’lık (63 milyar dolar) proje, Çin’in altyapıda yaptığı en büyük yatırımlardan biri. Havaalanı, Xi ve Başbakan Yardımcısı Han Zheng’in de dahil olduğu üst düzey hükümet yetkililerinin katıldığı bir törende açıldı.

ANKA KUŞU DİZAYNI

Anka kuşu şeklinde dizayn edilen havaalanının uluslararası kısaltması PKX olarak belirlendi. Pekin’in güneyinde yer alan ve kapasite kısıtlamalarının sık sık uçuş gecikmelerine neden olduğu başkentin kuzeydoğusundaki mevcut Başkent Uluslararası Havaalanı üzerindeki baskı da yeni havalimanı sayesinde hafifleyecek.

İLK HEDEF 72 MİLYON

Irak doğumlu mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan yeni havalimanından 2025 yılına kadar yılda 72 milyon yolcunun uçması bekleniyor. Havalimanının nihai kapasitesi 100 milyona ulaşacak. Çin, 2022 yılına kadar ülkenin ABD’yi dünyanın en büyük havacılık pazarı olarak ele geçireceği tahmin edildiğinden, dünyanın en işlek havalimanlarından biri olması beklenen Daxing’i küresel bir havacılık merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

TAŞINMA 2021’DE BİTECEK

Tarım arazilerinden yükselen Daxing havaalanı, Tiananmen Meydanı’na yaklaşık 46 km uzaklıkta. Havalimanından ekspres bir trenin Pekin’in güneyinde olması yaklaşık 20 dakika sürecek. Tüm havayollarının taşınması ise 2021 kışına kadar tamamlanacak.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir