Çin’deki okullarda yabancı ders kitapları yasaklandı

Eğitimin yerliliğine önem veren Çin’de önemli bir adım daha atıldı. Ülke genelindeki ilkokul ve ortaokullarda denizaşırı ülkelerin müfredatları yasaklandı


İlkokul öğrencilerine yapay zeka ya da borsa dersi verilmesi gibi kendilerine özgü eğitim anlayışları olan Çin’de eğitimin tamamen yerli olması için adımlar atılmaya devam ediliyor. Çin merkezli People’s Daily China haber sitesinin Twitter hesabından paylaşılan detaylara göre Çin genelindeki okullarda yabancı ülkelerin ders kitaplarının kullanılması yasaklandı.

İLKOKUL VE ORTAOKULLARDA GEÇERLİ

Çin Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülke genelindeki tüm ilkokul ve ortaokullarda geçerli olacak değişiklik kapsamında denizaşırı ülkelere ait ders kitaplarının kullanılması yasaklandı. Her yıl 8 milyondan fazla üniversite mezununun iş hayatına atıldığı Çin’deki birçok okulda cep telefonu kullanılması yasak. Birçok okulda ayrıca tablet de öğrencilere verilmiyor. Buna gerekçe olarak çocukların göz sağlığının düşünüldüğü kaydedilmişti. Çin’de ayrıca birinci ile üçüncü sınıflara hiç ödev verilmiyor. Altıncı sınıfa kadar da ödevler 1 saat ile sınırlı oluyor. Çinli yetkililer böylece çocukların evlerinde kendilerine vakit ayırmasını hedefliyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir