15 saniye bile virüsün bulaşması için yetti: Koronavirüste son gelişmeler

Çin’deki koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 492’ye yükseldi. Ülkede düğün ve cenazelerden sonra bazı bölgelerde doğum günleri de yasaklandı. Bir kişiye sadece 15 saniye içinde virüs bulaştı. Bir bebekte ise doğumundan 30 saat sonra virüs çıktı. İşte virüs salgınındaki son gelişmeler


Çin’deki koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri derledik. İşte 5 Şubat itibariyle yaşananlar.
-Ölü sayısı: 492
-Vaka: 24,324
-Çin dışında vaka: %1
-Durumu kritik olan: 3.219
-İyileşen kişi sayısı: 892
-Virüse yakın kontak kuran kişi sayısı: 252,154
-Tıbbı gözetim altında olan: 185,555
-En yaşlı: 90 yaşında
-Ölenlerin yaş ortalaması: 55.5

ŞÜPHELİ VAKA SAYISI DÜŞÜYOR

Pazar; 5,173 kişi
Pazartesi: 5,072 kişi
Salı: 3,971 kişi

15 SANİYEDE VİRÜS BULAŞTI

Wuhan’daki vaka sayısı 8 bin 351 oldu. Yani Hubei eyaletindeki vakaların yarısı burada. Bugün Çin’de 3 bin 887 yeni vaka oluştu ve 65 kişi daha koronavirus’ten öldü. Wuhan’da yeni doğan bir bebekte, doğumdan 30 saat sonra koronavirus saptandı. Çinli yetkililer, virüsün ana rahminde geçme ihtimalini araştırıyor. Bu vakadan önce en küçük hasta 1 aylıktı. Ningbo kentinde ise bir kişiye 15 saniye içinde virüs bulaştı. Yetkililer iki kişinin de o an maskesiz olduğunu açıkladı.

328 MİLYON MASKE İTHAL EDİLDİ

Çin’de 300 milyonluk nüfusu kapsayan alanda maske zorunlu. Şanghay’daki metrolarda da zorunlu hale getirildi. Çin’de maske üretimi günlük 14.8 milyona yani yüzde 65’lik kapasitesine ulaştı. Çin, 24 Ocak’tan beri 328 milyon maske ithal etti. Güney Kore’de maske ve el temizlik ürünlerini stok yapanlara 2 yıl hapis ve 42 bin $ cezası verilecek.

BİR MAHALLE RİSK ALTINDA

Wuhan’da ise bütün bir mahalle risk altında olabilir. Ocak ayında Wuhan’da 40 bin kişinin bir araya geldiği bir etkinliğin yapıldığı ortaya çıktı. Söz konusu mahallede yapılan bazı testlerin pozitif çıktığı açıklandı.

200 MİLYON KİŞİ EVDEN ÇALIŞIYOR

Koronavirus nedeniyle Çin’de 200 milyon kişi evden çalışıyor. Bu aynı zamanda dünya rekoru oldu. Birçok yerde iş yerleri 9 Şubat’ta açılacak. Online alışveriş şirketi Alibaba, DingTalk isimli online home office sistemi kurdu. DingTalk’u 6 milyon şirket indirdi

ATEŞ ÖLÇER ROBOT

Jinjiang’da Wuhan ‘a gittiğini saklayan ve 4 bin kişinin karantina altına alınmasına neden olan bir kişi tutuklandı. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı koronavirus ile bağlantılı 36 suç belirledi. Bunları yapanlar idam ile karşı karşıya kalacak. Guangzhou’da 5 metre uzaklıktan ateş ölçen robot sokaklarda görev yapmaya başladı.

HONG KONG’A GELENE KARANTİNA

Çin’in Kong Kong Özel İdare Bölgesi’nde Çin’den gelen herkese 14 gün boyunca karantina uygulanacak. Virüs, Çin dışında 24 ülkede görüldü. Çin dışında en fazla vakalar 25 kişi ile Tayland ve 20 kişi ile Japonya’da. Japonya’da 3,700 kişi gemide 14 gün karantinada kalacak Hong Kong’da bir geminin 30 mürettebatında koronavirus çıktı. Bu gemide de 1800 kişi karantinada Uluslararası Cruise Birliği, 14 gün içinde Çin’e gidenlerin gemilere alınmamasına karar vermişti.

ONLİNE DURUŞMA YAPILDI

Koronavirüs nedeniyle Çin’de düğün ve cenaze gibi toplu aktiviteler yapılmıyor. Bu kapsamda doğum günü partileri ve toplu yemek şölenleri de yasaklandı. Başkent Pekin’de toplu yemekler yasaklandı. Bir araya gelmeyi engellemek için Shandong’daki bir mahkeme online yapıldı. Duruşmaya herkes görüntülü aramayla katıldı Şanghay’da her binaya giriş-çıkışlarda ateş ölçülmeye başlandı.

KARANTİNA YAYILIYOR

Hubei eyaletinde 56 milyon kişi karantinada. 3 milyon nüfuslu Hangzhou’da her iki günde bir, bir evden sadece bir kişi dışarıya çıkabiliyor. Zhejiang eyaletinde 18 milyon kişiye benzer önlemler uygulanıyor.

VİRÜS SAVAŞI

Çin ile ABD arasındaki rekabet virüs ile mücadeleye de sıçradı. ABD basını, Çin’i koronavirus gerçeklerini gizlemekle suçluyor. Çin basınında ise “Çinliler kendilerini kurban etti. En büyük tatilde seyahat yok, karantina var, dev bir ekonomi kaybı oldu. ABD’de 2009’da H1N1, 50 milyon kişiye bulaşmış, 10 bin kişi ölmüştü” yorumları yapılıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir