1 milyon kişi tahliye edildi

Çin’de bu sabah itibariyle etkili olmaya başlayan Lekima Tayfunu nedeniyle 1 milyon kişi güvenli bölgelere tahliye edildi


Çin’de bu yılın dokuzuncu tayfunu olan Lekima beklenildiği üzere bu sabah itibariyle etkili olmaya başladı. Ülkenin doğu bölgelerini vuran şiddetli rüzgar ve sağanak yağıştan dolayı 1 milyon kişi güvenli bölgelere tahliye edildi. Çin basınındaki haberlere göre ülkenin doğusundaki Zhejiang eyaletinden giriş yapan tayfun ilerleyen saatlerde kuzeye doğru yönelecek. Meteoroloji uzmanları rüzgarın hızının düşmesini beklediklerini açıkladı.

187 KM HIZ

Ancak Turuncu Alarm verilmesine neden olan Lekima Tayfunu’nun saatte 187 kilometre hızla esen rüzgarlara neden olması da bekleniyor. Lekima Tayfunu’nun bugün ve yarın ayrıca Şanghay, Zhejiang, Jiangsu, Anhui ve Shandong bölgelerinde de sellere neden olabileceği öngörülüyor.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de koronavirüs hapishanelere sıçradı

Çin’de Kovid-19 salgınının merkezi olan Wuhan kentindeki Kadın Hapishanesi’nde 500’den fazla mahkumda poizitif vaka çıktı. Salgında ölenlerin sayısı ise 2 bin 236 oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir