Gazze'de 200 kişinin öldürülmesinin ardından İsrail güçleri ile Hamas arasında çatışma çıktı.

Nidal Al-Mughrabi ve Arafat Barbak

KAHİRE/GAZZE (Reuters) – İsrail'in Hamas militanlarına karşı yürüttüğü harekâtın 24 saat içinde yaklaşık 200 kişiyi öldürdüğünün bildirilmesinin ardından Cuma gecesi Gazze Şeridi'nde Han Yunus, İsrail'in ağır tank ateşi ve hava bombardımanıyla vuruldu.

Doktorlar ve Filistinli gazeteciler, uçakların Gazze'nin merkezindeki Nusirat kampına bir dizi hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

İsrail güçleri, Aralık ayı başlarında ele geçirdikleri güneydeki kilit şehre doğru beklenen ilerlemeye hazırlık amacıyla Han Yunus'a saldırıyor.

Savunma Bakanı Yoav Galant, askerlerin Hamas'ın komuta merkezlerine ve silah depolarına ulaştığını söyledi. İsrail ordusu, Hamas lideri Yahya Şinvar'ın Gazze'deki evlerinden birinin bodrumundaki tünel kompleksini yok ettiğini açıkladı.

Hamas militanlarının İsrail kasabalarına saldırıp 1.200 kişiyi öldürmesinden ve 240 kişiyi rehin almasından on iki hafta sonra İsrail güçleri, İslamcı grubu yok etme savaşını sürdürürken Gazze Şeridi'nin geniş alanlarını yerle bir etti.

Gazze'deki yaklaşık 2,3 milyon insanın tamamı en az bir kez evlerini terk etti ve birçoğu tekrar harekete geçti; çoğu zaman derme çatma çadırlara sığınmak ya da açık havada branda ve plastik örtülerin altına sığınmak zorunda kalıyorlar.

Dar kıyı şeridi yalnızca 40 km (25 mil) uzunluğundadır ve dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biridir.

Gazze sağlık yetkilileri, İsrail saldırılarında 24 saat içinde 187 Filistinlinin öldüğünü, toplam ölü sayısının 21.507'ye, yani Gazze nüfusunun yaklaşık %1'ine ulaştığını söyledi. Binlerce cesedin daha çevredeki molozların arasına gömülmesinden endişe ediliyor.

Filistinli gazeteci öldürüldü

Sağlık yetkilileri ve gazeteci arkadaşları, Al-Quds TV'de çalışan Filistinli bir gazetecinin, bazı aile üyeleriyle birlikte Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nusirat kampındaki evlerine düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü söyledi.

Gazze hükümetinin medya ofisi, İsrail saldırısında 106 Filistinli gazetecinin öldürüldüğünü söyledi.

READ  Özel Axiom Mission 3 uzay istasyonuna doğru yola çıktı

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) geçen hafta, İsrail-Gazze savaşının ilk 10 haftasının gazeteciler için tarihteki en ölümcül hafta olduğunu ve tek bir yılda en fazla gazetecinin tek bir yerde öldürüldüğünü söyledi.

Savaşta öldürülen gazetecilerin ve medya çalışanlarının çoğu Filistinli. ABD merkezli CPJ'in raporunda “özellikle İsrail ordusunun gazetecileri ve ailelerini hedef alma şeklindeki bariz modelden endişe duyduğu” belirtildi.

Bu ayın başlarında Reuters tarafından yürütülen bir soruşturma, İsrailli tank ekiplerinin Reuters muhabiri Issam Abdullah'ı öldürdüğünü ortaya çıkardı. Ayrıca, 13 Ekim'de Lübnan'da gazeteciler sınır ötesi bombardımanı kaydederken art arda iki havan topu atılması sonucu altı gazetecinin yaralandığını tespit ettiler.

İsrail daha önce hiçbir zaman kasıtlı olarak gazetecileri hedef almadığını ve sivil kayıplarını önlemek için elinden geleni yaptığını belirtmişti ancak yüksek ölü sayısı en sadık müttefikleri arasında bile endişeye yol açmıştı.

ABD, İsrail'e savaşı azaltması ve önümüzdeki haftalarda Hamas liderlerini hedef alan operasyonlara yönelmesi çağrısında bulundu.

Güney Afrika Cuma günü Uluslararası Adalet Divanı'ndan (UAD) İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı 1948 Soykırım Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiğini ilan eden acil bir emir istedi.

Mahkemeye, İsrail'in “Filistin halkının haklarına daha fazla, ciddi ve onarılamaz zarar verilmesinden korunmak için” askeri harekâtını durdurmaya yönelik kısa vadeli önlemler alması çağrısında bulunuldu.

Duruşma için herhangi bir tarih belirlenmedi.

Buna yanıt olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı, Hamas'ı Gazze'deki Filistinlileri canlı kalkan olarak kullanmak ve onlardan insani yardım çalmakla suçladı. Hamas ise bu tür iddiaları reddediyor.

İsrail Gazze'ye aşı sevkiyatına yardım ediyor

İsrail Cuma günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,4 milyon insanı çocuk felci, tüberküloz, hepatit, difteri, tetanoz, boğmaca ve menenjit gibi hastalıklara karşı aşılamaya yetecek kadar aşının girişini kolaylaştırdığını söyledi.

READ  Yargıtay sosyal medyayı dönüştürebilecek davalara bakacak

Filistinlilerle koordinasyon sağlayan savunma bakanlığı COGAT'tan yapılan açıklamada, hastalığın bölgede yayılmasını önlemek amacıyla aşı değişiminin UNICEF ile koordineli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Gazze gıda, yakıt ve tıbbi malzeme açısından tamamen dışarıya bağımlı ve İsrail'in bölgenin güney kısmına erişimi sınırlı. Uluslararası kuruluşlar, İsrail sondalarından gelen malzemelerin Gazze'nin ihtiyaçlarının küçük bir kısmını oluşturduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz hafta İsrail, günlük tedarik kamyonu sayısını ikiye katlayarak 200'e çıkaracağını söyleyerek ikinci bir geçiş açılması yönündeki uluslararası baskıya boyun eğdi, ancak Birleşmiş Milletler'e göre Perşembe günü barış zamanında 500 olan bu sayı yalnızca 76'ya çıkabildi.

İsrail hükümet sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, insani yardımın sınırlı olmadığını ve Gazze içindeki teslimatlarda sorun yaşandığını söyledi.

(Kahire'de Nidal el-Mughrabi ve Gazze'de Arafat Barbak tarafından raporlanan; Yazan: Daphne Saledakis ve Kim Coghill; Düzenleyen: Grant McCool ve Neil Fullick)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir