Gabriel Attel, Fransa'nın en genç ve eşcinsel olduğunu açıklayan ilk başbakanı oldu

Ludovic Marin/AFP/Getty Images/Dosya

Gabriel Atal, bu dosya fotoğrafında 12 Aralık 2023'te Paris'teki başkanlık Elysee Sarayı'nda yapılan kabine toplantısı sonrasında görülüyor.


Paris
CNN

34 yaşındaki Fransız eğitim bakanı Gabriel Attal, hükümetinin bayrak sallamasını körükleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından tarih yazan bir atamayla ülkenin yeni başbakanı seçildi.

Attal, Fransa'nın en genç başbakanı ve eşcinsel olduğunu açıklayan ilk kişi olacak; bu da onu dünyanın en önde gelen ve güçlü LGBTQ politikacılarından biri yapacak.

Macron'un Rönesans Partisi'nde yükselen bir yıldız olan Atal, Temmuz ayından bu yana eğitim ve ulusal gençlik bakanı olarak görev yapıyor. Görev yaptığı süre boyunca, Fransız devlet okullarında abaya giyilmesine ilişkin tartışmalı bir yasağı yürürlüğe koydu ve okullarda zorbalık konusunda farkındalık yaratmak için çalıştı.

Macron, Twitter'da X adlı bir gönderide, “Enerjinize ve kararlılığınıza güvenebileceğimi biliyorum” dedi.

Atal, ayrı bir gönderide Macron'a “güveni” için teşekkür etti ve “kaderimizin kontrolünü elinde tutacağına” ve “Fransız potansiyelimizi açığa çıkaracağına” söz verdi.

Attal, göreve atanmasının ardından yaptığı konuşmada, eğitim, enflasyon, Fransız ekonomisinin liberalleşmesi ve gençliğin gelişmesinin ülkenin öncelikleri olduğunu belirterek, eğitimin “savaşlarımızın anası, önceliklerimizin merkezinde yer alması gerektiğini” vurguladı. ”

“Başbakan olarak bunun başarısı için gerekli tüm imkanları seferber edeceğim. Hükümetin başkanı olarak bu benim mutlak önceliklerimden biri olacak” diye ekledi.

Attal, tıpkı Fransa cumhurbaşkanı gibi, Macron'un merkezci siyasi hareketine katılmadan önce merkez sol Sosyalist Parti'ye bağlıydı. İşvereninin kalıbına göre şekil değiştiren bir siyasi kimliğini korumasına rağmen, siyaseti son yıllarda zaman zaman sağa doğru yöneldi.

Attal'ın salgın sırasında hükümetin sözcüsü olması, onun Fransız kamuoyundaki profilini hemen yükseltti. Onun yaşındaki bir adam için siyasi kariyeri ışık hızıyla ilerledi. Macron'un ikinci döneminde Attal, Eğitim Bakanı olmadan önce Bayındırlık ve Hesaplama Bakanlığı'na başkanlık etti.

READ  Hindistan'ın GSYH'si: Dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi faturasının hakkını veriyor

Başbakan olarak yeni bir hükümet kurmak ve cumhurbaşkanının gündemini ilerletecek yasaları çıkarmakla görevlendirilecek. Ancak yetkinin büyük kısmı Fransa cumhurbaşkanının elinde.

Kendisi, geçen yaz sevilmeyen emeklilik reformları ve kentsel isyanlar nedeniyle 20 aylık çalkantılı bir görev süresinin ardından Pazartesi günü istifa eden Elizabeth Bourne'un yerini alacak. Cezayir asıllı bir gencin polis tarafından vurulmasının ardından.

Salı günü Bourne ile yapılan devir teslim töreninde Attal, selefini “eylem ve cesaretin başbakanı” olarak tanımladı.

Attal, “Kişisel hikayeniz ve siyasi ahlakınız sizi bir rol model yapıyor. Size ne borçlu olduğumuzu biliyoruz.” dedi.

Bu arada Bourne, “yaklaşık 20 ayda başarılanlardan gurur duyduğunu” ve “ülkemiz için doğru ve gerekli görünen projeleri hayata geçirdiğini” söyledi.

Bourne, Macron'un onu göreve atadığı otuz yıl içinde ilk kadın başbakan oldu Mayıs 2022yeniden seçilmesinden kısa bir süre sonra. O tarihten bu yana partisi parlamento seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde edemedi Gelecek ayBu, hükümetinin yeni yasalar çıkarma yeteneğini felce uğrattı.

Bourne, 20'den fazla kez, emeklilik yaşının yükseltilmesi de dahil olmak üzere hükümetin yasa tasarılarını alt mecliste oylama olmadan geçirmesine izin veren anayasa maddesine başvurdu. Bourne'un enstrümanı tekrar tekrar kullanması, anti-demokratik davranış suçlamalarına yol açtı ve ona “Madam 49.3” takma adını kazandırdı.

Son zamanlarda Bourne'un içişleri bakanı Gerald Dorman tartışmalı bir göçmenlik reformu tasarısına öncülük etti.

Yasayı destekleyenler, son anketlere işaret ederek önerilen reformların Fransız kamuoyunda popüler olduğunu öne sürerken, karşıtları ise bu reformların aşırı sağ açısından, doğuştan vatandaşlık hakkının nasıl elde edilebileceğini kısıtlamak gibi çok fazla taviz içerdiğini öne sürüyor. Uzun zamandır aşırı sağcı lider Marine Le Pen, tasarıyı kendi siyasi partisi için “ideolojik bir zafer” olarak nitelendirdi.

READ  Havada bahar var ve eğer yakından bakarsanız gece gökyüzünde

Bourne'un ayrılışı, uzun süredir beklenen kabine değişikliği öncesinde gerçekleştiği için hiç de sürpriz değil. Macron ve hükümeti kamuoyu yoklamalarında geride kalırken, Le Pen ve aşırı sağ benzeri görülmemiş düzeyde bir desteğin tadını çıkarıyor.

Bu yaz yapılacak Avrupa seçimleri ve Paris Olimpiyatları öncesinde, Fransa cumhurbaşkanı siyasi bir revizyon arayışında. Anketler Attal'ın Macron hükümetinin en popüler üyelerinden biri olduğunu gösteriyor.

Le Pen X, Fransızların yeni hükümetten “hiçbir şey bekleyemeyeceğini” söyledi ve kabine değişikliğini “hırs ve egoların çocukça bir balesi” olarak nitelendirdi.

Yaklaşan AB referandumuna atıfta bulunarak, “Gelire giden yol 9 Haziran'da başlıyor” dedi.

CNN'den Chris Liakos ve Maya Sanicki bu rapora katkıda bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir