Federal yargıç, Trump'ın DC seçimlerine müdahale davasının duruşmasını erteledi


Washington
CNN

WASHINGTON, D.C. – Davaya ilişkin yeni mahkeme kararına göre, eski Başkan Donald Trump'a karşı açılan federal seçim sabotaj davasında duruşma tarihi, başkanın yetkisine yönelik itirazların devam etmesi nedeniyle ertelendi.

Başlangıçta 4 Mart için bir duruşma tarihi belirlenmişti, ancak 6 Ocak 2021'de federal temyiz mahkemesinin Trump'ın saldırıya yol açan başkan rolü nedeniyle davadan muaf olması gerektiği yönündeki iddialarını değerlendirmesinin ardından dava beklemeye alındı. Amerika Birleşik Devletleri'nde. Başkent. Yargıtay dokunulmazlık konusunda henüz bir karar vermedi.

ABD Bölge Hakimi Tanya Sudkan'ın emri Cuma gününe kadar resmi olmasa da Mart ayında duruşma tarihi olasılığı daha düşüktü. Ocak ayında Trump'ın ekibi, davanın askıya alınmasına rağmen savcıların mahkemeye başvuru yapmaya devam ettiğinden şikayetçi olmuştu ve Sutgen, Smith'in ekibini kendi izni olmadan davaya devam etmemeleri konusunda uyarmıştı.

Gecikme, soruşturmayı 2024 başkanlık seçimleri sonrasına kadar ertelemek için defalarca çalışan eski cumhurbaşkanı için bir zafer, ancak Kasım ayındaki seçimlerden sonra soruşturmayı durdurmayı başarıp başaramayacağı belirsizliğini koruyor.

Trump'ın iki danışmanı CNN'e, eski başkanın ekibinin daha fazla erteleme için baskı yapmaya devam edeceğini ve son mahkeme kararındaki ana odak noktasının Sudhan'ın yeni bir duruşma tarihi belirlememiş olması olduğunu söyledi.

Taraflar ve hatta mahkeme yetkilileri tarafından bir gecikme bekleniyordu; özellikle de DC Circuit'te başkanlık dokunulmazlığına ilişkin bir karar verilmeden geçen her gün nedeniyle. Mahkeme davayı neredeyse bir ay önce gördü ve kararın verilmesi birkaç hafta sürebilir. DC Circuit'in kararının Yüksek Mahkeme'de temyiz edilmesi bekleniyor.

Cuma günü verdiği emrin bir parçası olarak Sutgen, gelecek hafta mahkemeye çıkıp yazılı bir anket doldurmaları istenen jüri adaylarının artık bunu yapmalarına gerek olmayacağını söyledi.

Sutkan, kararda “Kararın geri çekilmesi halinde mahkeme yeni bir takvim belirleyecek” dedi.

READ  Apple, iPhone'unuzu bir torba pirinçte kurutmayın diyor

Trump, özel savcı Jack Smith'in seçimlere müdahale iddialarından kaynaklanan, ABD'yi dolandırmaya yönelik komplo kurmak ve resmi bir duruşmayı engellemek de dahil olmak üzere dört suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Eski başkan masumdur.

Trump'a açılan federal dava, kendisine yöneltilen suçlamaların ilki olacak.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Brock, Trump'ı Stormy Daniels'a yapılan ödemeleri gizlemek için iş kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlayarak Mart ayı sonlarında mahkemeye çıkarmaya hazırlanıyor.

Eski başkanın danışmanları CNN'e, Trump'ın ekibi ve hukuk uzmanlarının sessiz para davasını diğerlerinden daha zayıf gördüğünü söyledi. Danışmanlar, kampanyanın ilk olarak Prag duruşmasının yapılmasının, testlerin tamamen siyasi olduğu ve genel seçimlerdeki şansını zedelemek için tasarlandığı yönündeki ana argümanına zemin hazırlamaya yardımcı olacağını düşünüyor.

Mar-a-Lago'daki başkanlıktan sonra belgelerin ele alınmasıyla ilgili davasındaki mahkeme işlemleri artık davada gizli delillerin kullanımına odaklanıyor. Duruşmanın Mayıs ayı sonlarında yapılması planlanıyor ancak bu davalar nedeniyle yeniden ertelenmesi gerekebilir.

Mar-a-Lago belgeleri, Trump'ın Güney Florida'ya atadığı dava yargıcı Eileen Cannon'un, 1 Mart'taki duruşma için duruşma programını yeniden gözden geçirme olasılığını açık bıraktığını gösteriyor.

Trump'ın Gürcistan'daki 2020 seçim komplosuna başkanlık eden eyalet düzeyindeki yargıç henüz bir duruşma tarihi belirlemedi.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.

CNN'den Alayna Treene bu rapora katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir