FAA, Boeing ihbarcısıyla 787 Dreamliner kusurunu araştırıyor

Federal Havacılık İdaresi, bir Boeing mühendisinin, 787 Dreamliner'ın gövdesinin parçalarının hatalı bir şekilde bir araya getirildiği ve binlerce uçuştan sonra uçuş sırasında kırılabileceği yönündeki iddialarını araştırıyor.

Uçakta çalışan mühendis Sam Salepour, iddialarını The New York Times'a verdiği röportajlarda ve FAA sözcüsü tarafından ajansa gönderilen belgelerde detaylandırdı.

On yıldan fazla bir süredir Boeing'de çalıştığını iddia eden Bay. Salepour, sorunların devasa parçaların montaj hattında nasıl monte edildiği ve bir araya getirilme şeklindeki değişikliklerden kaynaklandığını söyledi. Uçağın gövdesinin farklı üreticilerden birkaç parça halinde geldiğini ve bunların hepsinin birbirine uyan aynı şekilde olmadığını söyledi.

Boeing, bu üretim değişikliklerinin yapıldığını kabul etti ancak şirket sözcüsü Paul Lewis, “gövdenin dayanıklılığı veya güvenli uzun ömürlülüğü üzerinde herhangi bir etki” olmadığını söyledi.

Bay. Lewis dedi.

Bay Weiger, “Mühendislerimiz, uçağın herhangi bir parçasının filoda uzun vadeli yorgunluğa neden olup olmayacağını belirlemek için karmaşık bir analiz tamamladı” dedi. Lewis dedi. “Bu, hizmetteki filo için önümüzdeki yıllarda bir sorun olmayacak ve analizin kapsamlı olduğundan emin olmak için ekibi aceleye getirmiyoruz.”

Boeing, daha sonra yaptığı açıklamada, “787 Dreamliner'a tam güven duyduğunu” ve “787'nin yapısal bütünlüğüne ilişkin bu iddiaların yanlış olduğunu ve Boeing'in kalite ve uzun vadeli güvenliği sağlamak için yaptığı kapsamlı çalışmayı temsil etmediğini” söyledi. uçağın.”

Bay. Salehpour'un iddiaları, şirketin üretim uygulamalarıyla ilgili soruları gündeme getiren başka bir unsur daha ekliyor. O tarihten bu yana, uçak üreticisi liderlik değişikliğini duyurdu ve Adalet Bakanlığı cezai bir soruşturma başlattı.

Bay. Salehpour'un kaygıları Capitol Hill'de yayınlanacak. Connecticut Demokratı Senatör Richard Blumenthal, Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesinin Soruşturma Alt Komitesi başkanı, 17 Nisan'da Bay. Salepur onları sorgulamayı planlıyor. Halkın doğrudan mühendise sormasını istediğini söyledi. .

READ  Gabriel Attel, Fransa'nın en genç ve eşcinsel olduğunu açıklayan ilk başbakanı oldu

Bay Weiger, “Boeing'in tekrarlanan üretim hatalarına ilişkin şok edici iddialar, güvenlik kültürü ve uygulamalarının eksikliğine işaret ediyor; bu da kârın her şeyden öncelikli olduğu anlamına geliyor” dedi. Blumenthal bir açıklamada şunları söyledi.

Dreamliner, kısmen hafif kompozit yapısından dolayı uzun mesafeli uçuşlarda kullanılan birçok uçaktan daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan geniş gövdeli bir jettir. İlk kez 2011'de teslim edilen çift koridorlu uçak, Boeing'in siparişlerini artırdı ve şirket için baş ağrısı yarattı.

Yıllar geçtikçe, uçak üreticisi, dünya çapında 787'lerin geçici olarak yere indirilmesine yol açan batarya sorunları ve son zamanlarda teslimatların uzun süre durmasına neden olan kalite kaygıları da dahil olmak üzere, jetle ilgili bir dizi sorunla uğraştı.

Boeing, Dreamliner'ın inşa edildiği Güney Carolina'daki fabrikasında da birçok sorunla karşılaştı. Fabrikadaki üretim uygulamalarıyla ilgili endişelerini dile getiren önde gelen Boeing muhbiri John Barnett, geçen ay kurşun yarası sonucu ölü bulundu.

Dreamliner, uçak yapımında geleneksel metal yerine kompozit malzemelerin geniş ölçekli kullanımına öncülük etti. Genellikle karbon ve cam elyaf gibi malzemelerin birleştirilmesiyle yapılan kompozitler metallerden daha hafiftir ancak nispeten yeni malzemeler olduğundan, uzun süreli uçuş streslerine nasıl dayandıkları hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu gerilimler, mühendislerin yorgunluk dediği durumu yaratır ve malzeme arızalanırsa güvenliği tehlikeye atabilir.

Bay Trump, Boeing'in Dreamliner'ın gövdesinin parçalarını birleştirirken kullandığına inandığı kısayollarla ilgili endişelerini dile getirdiği için kendisine defalarca misilleme yapıldığını söyledi. Salepur dedi.

Bay. Salehpour'un avukatı Debra S. Katz, müvekkilinin endişelerini amirlere ilettiğini ve bunları güvenlik toplantılarında tartışmaya çalıştığını ancak şirket yetkililerinin dinlemediğini söyledi. Bunun yerine Sn. Salehpur'un susturulduğunu ve başka bir geniş gövdeli uçak olan 777'de çalışmak üzere transfer edildiğini söyledi. Bay. Salepour, transferinden sonra Boeing 777'nin gövdesinin montajında ​​ek sorunlar gördüğünü söyledi.

READ  Yargıtay sosyal medyayı dönüştürebilecek davalara bakacak

Bayan Katz, “Boeing'in var olmasına izin veren kültürdür” dedi. “Bu, uçakların üretimine öncelik veren ve bu uçakların yapısal bütünlüğü ve üretim süreçleriyle ilgili ciddi endişeler olsa bile onları hattın dışına iten bir kültür.”

Boeing yaptığı açıklamada, çalışanlarını “sorunlar ortaya çıktığında konuşmaya” teşvik ettiğini ve misillemenin “kesinlikle yasak olduğunu” söyledi.

FAA Cuma günü yaptığı açıklamada, Bay. Bayan Katz, Salepur ile röportaj yaptığını söyledi. Ajansın yöneticisi Mike Whittaker, Dreamliner hakkındaki sorulara yanıt olarak, Alaska Havayolları olayından sonra düzenleyici kurumun Boeing'e karşı daha sert bir duruş sergilediğini yineledi.

Bay Weiger, “Boeing için işler her zamanki gibi işlere dönmüyor” dedi. Whittaker bir açıklamada şunları söyledi. “Gerçek ve derin iyileştirmeler yapmaları gerekiyor. Temel değişiklik yapmak, Boeing liderliğinin sürekli çaba göstermesini gerektirecek ve biz onları yolun her adımından sorumlu tutacağız.”

Bay Trump, Boeing'in Dreamliner'ın gövdesinin parçalarını birbirine bağlayan aksamdaki gereksiz boşluklara aşırı güç uygulayarak kısayollar kullandığına inandığını söyledi. Salehpur dedi. Kuvvetin kompozit malzemede deformasyona yol açtığını, bunun da yorgunluğun etkilerini artırabileceğini ve kompozitin erken bozulmasına yol açabileceğini söyledi.

Bir güvenlik danışmanlığı firmasını yöneten eski bir havayolu pilotu olan John Cox, kompozitlerin metallerden daha fazla kuvvete dayanabilmesine rağmen, kompozitlerin başarısızlığa uğrayacak kadar strese maruz kaldığını görmenin zor olduğunu söyledi. “Sadece kopuyorlar” dedi.

Bay Trump, “Bir uçak kazası, evet, bu teorik bir olasılık” dedi. dedi Cox. “Bu yüzden bunu önlemek için testi yapmak istiyorsunuz.”

Boeing'in testleri uygun bir adım çünkü “bozulma yeterince ileri giderse, bu felaket boyutunda bir başarısızlığa yol açabilir” dedi Bay. dedi Cox.

Kitty Bennet Araştırma katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir