Enfeksiyonların artmasıyla birlikte sağlık uzmanları Mersal hastalığı olan Amerikalıları aşı olmaya çağırıyor

Yakınlaştır / 18 Nisan 2022'de Afganistan'ın başkenti Kabil'de çocukların tedavi gördüğü hastaneden bir görüntü. Afganistan'da bu yılın başından bu yana 130'dan fazla çocuk kızamık nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Amerikan Tabipler Birliği Pazartesi günü, aşılama oranlarının düşmesi ve vakaların artması nedeniyle aşılanmamış Amerikalıların son derece bulaşıcı kızamık virüsüne karşı aşı olmaları için ayrı ama benzer çağrılarda bulundu. Dünya çapında ve ulusal olarak bahar tatili seyahat sezonu başlıyor.

2024 yılının ilk 12 haftasında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kızamık vakaları zaten eşleşti ve 2023'ün toplam vaka sayısını aşabilir. HKM'ye göre, 14 Mart itibarıyla 17 eyalette 58 kızamık vakası bildirildi. Ancak medya hesapları o zamandan bu yana çok daha fazla vakanın yaşandığını gösteriyor Şimdi toplam en az 60 vakaCBS News'e göre. 2023 yılında 20 eyalette 58 vaka görüldü.

“Bu yıl şu ana kadar 17 eyalette teyit edilen kızamık vakalarından da açıkça görüldüğü gibi, bireyler kişisel tercihleri ​​veya yanlış bilgiler nedeniyle aşı yaptırmadıklarında, aşılanamayan küçük çocuklar da dahil olmak üzere kendilerini ve başkalarını hastalık riskine sokmuş oluyorlar. AMA Başkanı Jesse Ehrenfeld, “hastalar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar” dedi. Pazartesi günü aşı konusunda ısrar etti.

Son veriler, ABD'deki anaokulu öğrencileri arasındaki aşılama oranının ülke çapında yüzde 93'e düştüğünü gösteriyor; bu, hastalığın yayılmasını önleme hedefi olan yüzde 95'in çok altında. Ve tıbbi olmayan nedenlerden dolayı aşı muafiyetleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

CDC tarafından yayınlandı Bir sağlık tavsiyesi Pazartesi günü kızamık aşısını vurguluyor. CDC, aşılanmamış Amerikalıların virüsün ithal edilmesinden büyük ölçüde sorumlu olduğu ve yerel topluluklardaki aşılanmamış çocukların bir kısmının buraya vardıklarında virüsü yaydığı noktasını ortaya koydu. Şu ana kadar kuruma bildirilen 58 kızamık enfeksiyonu, yedi eyaletteki yedi salgın vakasını içeriyor. Vakaların çoğu, aşılanmaya uygun, 12 ay ve daha büyük, aşılanmamış çocuklarda görülür. 58 vakanın 54'ü (yüzde 93) uluslararası seyahatle bağlantılıydı ve CDC, kızamık ithalatının çoğunun aşılanmamış ABD sakinlerinin yurt dışına seyahat etmesinden ve kızamıkları evlerine getirmesinden kaynaklandığını belirtti.

READ  Hakim resmen Trump'ın sivil dolandırıcılık davasında 454 milyon dolar borcu olduğunu söyledi, para yatırmak için geri sayım başladı

CDC, Amerikalıların bahar seyahatlerine başlamasıyla durumun daha da kötüleşebileceğini ileri sürdü. CDC, “Avusturya, Filipinler, Romanya ve Birleşik Krallık gibi seyahat destinasyonları da dahil olmak üzere birçok ülkede kızamık salgınları yaşanıyor” dedi. “Kızamık enfeksiyonunu önlemek ve ithalat yoluyla topluma bulaşma riskini azaltmak için, varış noktası ne olursa olsun, uluslararası seyahat eden tüm ABD vatandaşlarının yola çıkması gerekiyor. [measles-mumps-rubella (MMR)] Aşılar.” Ajans, ebeveynlere yönelik tavsiyesinde şunları ekledi: “Çocukların seyahat sırasında olmasa bile önerilen tüm MMR aşılarını almasını sağlayın. İki doz MMR aşısı kızamığa karşı (yüzde 97) tek dozdan (yüzde 93) daha iyi koruma sağlıyor. “MMR aşısını yaptırmak kızamık, kabakulak veya kızamıkçığa yakalanmaktan çok daha güvenli.”

CDC, halihazırda aşılanmış Amerikalılar ve aşı kapsamının yüksek olduğu topluluklar için riskin düşük olduğunu belirtti. “Ancak kapsama alanının düşük olması bazı toplulukları yüksek salgın riskiyle karşı karşıya bırakıyor.” Bu durum, ülkenin 2000 yılında kızamığın tamamen ortadan kaldırıldığı ilan edilen durumunu tersine çevirebilecek yaygın ve kalıcı bir bulaşma tehlikesini tehdit ediyor. Aşılanmamış çocuklar arasındaki salgınların 31 eyalette 1.247 vakaya sıçradığı 2019 yılında ABD, eliminasyon statüsünü kaybetmeye çok yaklaşmıştı. Aşılama oranları o zamandan bu yana yalnızca azaldı.

AMA'dan Ehrenfeld, “Kızamık aşısındaki azalmalar, daha önce ortadan kaldırılan aşıyla önlenebilir bir hastalığın geri dönmesi nedeniyle yıllar süren ilerlemeyi geri alma tehlikesiyle karşı karşıya” diye uyardı.

Ars'ın daha önce söylediği gibi kızamık bilinen en bulaşıcı virüslerden biridir. İki saate kadar havada kalabiliyor. Aşılanmamış kişilerin yüzde 90'a kadarı hastalığa yakalanacak. Semptomlar yüksek ateş, burun akıntısı, kırmızı, sulu gözler ve öksürüğün yanı sıra karakteristik döküntüyü de içerebilir. Aşılanmamış her 5 kişiden 1'i kızamık nedeniyle hastaneye kaldırılıyorEnfekte olan 20 çocuktan yaklaşık 1'inde zatürre gelişiyor ve 1000 çocuktan 3'ü enfeksiyondan ölüyor. Beyin şişmesi (ensefalit) yaklaşık 1000 çocuktan birinde ortaya çıkabilir ve bu durum işitme kaybına ve zihinsel engellere yol açabilir. Virüs aynı zamanda önceki enfeksiyonlara karşı oluşan bağışıklık tepkilerini de ortadan kaldırabilir; bu yaygın bir olgudur “bağışıklık amnezisi”– Çocukları yıllar sonra çeşitli enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirebilir.

READ  Eski Maryland Valisi Larry Hogan, ABD Senatosu için sürpriz bir teklif başlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir