Elon Musk, Gina Carano'nun 'Mandaloryalı' Saldırısı Nedeniyle Açılan Disney Davasını Finanse Ediyor

Aktris Gina Carano, Disney'e “The Mandalorian” TV şovunun 2021'de iptal edilmesi nedeniyle dava açıyor; bu dava, sahibi olduğu sosyal medya platformundan geçen yıl reklam paralarını çektiğinden beri gruba sert bir darbe vuran Elon Musk tarafından finanse edilen bir dava.

Musk, Twitter'ı polissiz bir şehir haline getirmek amacıyla Ekim 2022'de satın aldı İfade Özgürlüğü – İnsanlara yönelik davaları finanse etme sözü verildi “Haksız davranıldı” İşverenleri tarafından platformdaki pozisyonları veya faaliyetleri aracılığıyla X olarak yeniden adlandırıldı.

O tekrarlandı Carano bu sözü Salı günü Disney ve yan kuruluşu Lucasfilm'e karşı X sponsorluğunda dava açtıktan sonra verdi.

Carano, Kasım 2019'da prömiyeri yapılan Star Wars serisine eklenen “The Mandalorian”da Kara Dune rolünü canlandırdı. Eski bir karma dövüş sanatçısı olarak oyunculuğu ve performansı başlangıçta olumlu eleştiriler aldı, ancak sosyal medya faaliyetleriyle ilgili tartışmalar onun işten çıkarılmasıyla sonuçlandı. Şubat 2021'de bir Instagram hikayesi yayınladıktan sonra birçok eleştirmen, Holokost sırasında sağcı görüşlere sahip olmakla Yahudi olmak arasında karşılaştırmalar yaptı.

Lucasfilm, Gina Carano'nun 'iğrenç ve kabul edilemez' sosyal medya paylaşımları nedeniyle 'The Mandalorian'dan uzaklaştığını söylüyor

Gönderiye verilen tepki, o sırada #FireGinaCarano etiketinin Twitter'da trend olmasına yol açtı. Lucasfilm o dönemde yaptığı bir açıklamada, Carano'nun “insanları kültürel ve dini kimlikleri nedeniyle aşağılayan sosyal medya paylaşımlarının iğrenç ve kabul edilemez olduğunu” ve Carano'yu işe almayı planlamadığını söylemişti.

Salı, Carano reddedildi bir karşılaştırma yapar. O zamandan beri silinen Instagram hikayesinin metnine Nazi döneminden kalma rahatsız edici bir fotoğraf eşlik ediyordu ve şunu savunuyordu: “Askerler binlerce Yahudiyi kolayca toplamadan önce, hükümet onları ilk önce sırf Yahudi oldukları için kendi komşularından nefret ettirdi. ” Bunun birinden siyasi görüşlerinden dolayı nefret etmekten ne farkı var?

READ  Angel Reese LSU'dan ayrılıp WNBA draftına katılacak

Davada Carrano'nun avukatları, Carrano'nun “konuşma ve görüşlerini ifade etme hakkını hukuka uygun şekilde kullanmasına” misilleme olarak kovulduğunu iddia ediyor. Daha önce sosyal medya faaliyetleri nedeniyle eleştirilmişti Gönderileri beğen Bunu küçümsedi Siyahların Hayatı Önemlidir hareketi, alay Coronavirüs maskesi takmak Demokratların komplosudur Ve eski Başkan Donald Trump'ın asılsız iddialarını tekrarlıyor Seçmen dolandırıcılığı 2020 seçimlerinde.

Salı günü X'te yapılan bir açıklamada Carano söz konusu Görüşleri “o sırada kabul edilen anlatıya uymadığı” için internette “takip edildi” ve X tarafından tutulan bir avukat, Musk'un yasal temsili finanse etme teklifine yanıt verdikten sonra onunla temasa geçti.

“Sözlerim beni aşırı sağcı biri olarak şeytanlaştırmak ve insanlıktan çıkarmak için sürekli çarpıtıldı” dedi. “Bu beni susturmayı, yok etmeyi, örnek almayı amaçlayan bir zorbalık karalama kampanyasıdır.”

Carano'nun avukatları yaptıkları açıklamada, “bazıları açıklamalarını nefret dolu bulsa da” erkek rol arkadaşlarının sosyal medyada Cumhuriyetçi karşıtı siyasi görüşlerini paylaşmaları nedeniyle disiplin cezasına çarptırılmadıklarını savundu.

X, Disney ve Lucasfilm hemen hazır değil Yorum isteklerine yanıt verin.

Doğu Körfezi'ndeki California Eyalet Üniversitesi İletişim Bölümü'nde teknoloji ve kültür üzerine çalışan profesör Grant Kien, Florida Valisi Ron DeSantis ile mevcut çekişmeyi destekleyen bir grubun davayı muhafazakarlar lehine finanse edebileceğini söyledi. Disney'i “uyanmış bir şirket” olarak nitelendirdi.

DeSantis-Disney kavgasının zaman çizelgesi

Kien, “Disney'i devralmak artık sağcı bir erdem sinyali. … Disney, Amerika'daki sorunları örnekleyen bir şirket olarak görülüyor – bu 'uyanma karşıtı' fikrin bir parçası” dedi Kien. “Fakat bunun Musk'a çok yakın olan başka bir kısmı daha var: Disney'le savaşmak için kişisel bir motivasyonu var, özellikle de kamuoyu önünde, çünkü X'in reklamlarını çektiler.”

Sonbaharda Disney, Apple, IBM, Paramount ve Warner Bros. gibi şirketler, gözlemci grup Media Matters'ın ardından X'te reklam vermeyi durdurdu. rapor edildi Site, Yahudi karşıtı ve Nazi yanlısı gönderilerin yanına kurumsal reklamlar yerleştiriyor. Musk, artan çevrimiçi Yahudi karşıtlığını Yahudileri suçlayan ve Yahudi halkının “beyaz karşıtı nefreti” teşvik ettiğini söyleyen bir kullanıcıyla aynı fikirde bir tweet attı.

READ  Trump'ın büyük hukuk mücadelesinin ertelenebileceğine dair korkular arttı

Musk rapora yanıt verdi Dosyalama Ne aradı “Termonükleer Vaka” Medya meselelerine karşı. Özellikle Disney'in fonunu çeken reklamcılara defalarca sövüp saydı ve X'in reklam boykotunun “şirketi öldüreceğini” söyledi.

Kien, Musk'ın aşırı sağa hitap eden bir kamusal imaj geliştirdiğini söyledi.

“Ondan vazgeçmeyen tek kişi onlar” dedi. “Büyük şirketler platformdan ayrılırken, boşluklar genellikle daha agresif olan daha küçük reklamverenler tarafından dolduruluyor ve bu yönde gidiyor.” Andrew Tate, Proud Boys'un kurucusu Gavin McInnes ve Babylon Bee CEO'su Seth Dillon gibi sağcı isimler Yüzbinlerce dolar taahhüt verildi X için reklam parası olarak.

“Bu onun kamusal imajının bir parçası [calling himself] Kien, “İfade özgürlüğü bir keşiştir” dedi. “Bu özellikle sağdakilere – aşırı sağdakilere – çekici geliyor çünkü susturulmaktan veya hatalı olduklarının söylenmesinden hoşlanmıyorlar. Artık X markasının bir parçası.

Keskin. İstihbarat. Düşünceli. Style Memo bültenine kaydolun.

Eli Dan, Herb Scribner ve Timothy Bella bu rapora katkıda bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir