Zenginlikleri arttı

Hurun Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre Çin’deki 1800 zenginin serveti yaşanan olumsuzluklara rağmen arttı


ABD ile yaşanan ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve artan vergiler gibi faktörlere rağmen Çinli milyonerlerin servetlerini katladıkları açıklandı. Hurun Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre Çin’in en zengin bin 800 iş insanı, 2019 yılında gelirlerini geçen yıla göre yüzde 10 artırdı.

İŞTE EN ZENGİN 10 KİŞİ

Jack Ma: Online alışveriş devi Alibaba’nın kurucusu olan 55 yaşındaki Jack Ma iki yıldır bulunduğu zirvedeki yerini korudu. Jack Ma 39 milyar dolarlık kişisel serveti ile Çin’in en zengini konumunda.

Ma Huateng: Çinli en zenginler listesinde ikinci sırada da internet ve teknoloji dünyasından bir isim yer aldı. Bünyesinde birçok şirketi barındıran Tencent’in yöneticisi  48 yaşındaki Ma Huateng 37 milyar doları ile ikinci sırada yer aldı.

Xu Jiayin: Gayrimenkul ve yatırım şirketi Evergrande Grup’un başındaki isim olan 61 yaşındaki Xu Jiayin 32 milyar dolarlık kişisel serveti ile listede üçüncü sırada oldu.

He Xiangjian: Dünyanın en büyük cihaz üreticisi şirketlerinden biri olan Midea’nın kurucusu olan 77 yaşındaki He Xiangjian ile oğlu He Jianfeng 26 milyar dolarlık servetleri ile dördüncü sıraya oturdu.

Sun Piaoyang ve Zhong Huijuan: İlaç şirketlerinin sahibi olan 61 yaşındaki Sun Piaoyang ile 58 yaşındaki eşi Zhong Huijuan 25 milyar dolarları ile bu yıl geçen yıl bulundukları 15’inci sıradan beşinciliğe yükseldi.

Yang Huiyan: Gayrimenkul yatırımcısı Country Garden Holdings’in başındaki aile de listenin beşinci sırasında yer buldu. Yine 25 milyar dolarlık servet ile Yang Huiyan ve ailesi Sun Piaoyang ve Zhong Huijuan çifti ile beşinciliği paylaştı.

Huang Zheng: Listenin altıncı sırasında ise Çin’i özetleyen bir başarı öyküsü ile 39 yaşındaki Huang Zheng var. Huang Zheng, 4 yıl önce kurduğu ve kısa sürede e-ticaret devine dönüşen Pinduoduo şirketi ile 19 milyar dolarlık kişisel servete ulaştı.

Ding Lei: 48 yaşındaki Ding Lei’nin serveti kurduğu Netease şirketi ile 18 milyar dolara ulaştı.

Wang Jianlin: Hurun Araştırma Enstitüsü’nün listesine göre 65 yaşındaki Wang Jianlin ve ailesi Wanga Group isimli şirketleri ile 17 milyar dolarları ile listede sekizinci sıraya yerleşti.

Yan Hao: Henüz 33 yaşında olan Yan Hao da 17 milyar dolarlık serveti ile ilk 10’da kendine yer buldu.

Zhang Yong ve Shu Ping: 17 milyar dolarlık servetleri ile Zhang Yong ve Shu Ping, Çin’in en zenginleri listesinde 10’uncu sırada oldu.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir