Yurtdışında çalışan Çinliler ülkelerine dönüyor

Ekonominin her geçen gün güçlenmesiyle birlikte yurtdışında çalışan Çinliler’in ülkelerine dönüşleri büyük bir hız kazanmaya başladı


Çin merkezli online işe alım şirketi Zhaopin ile Center for China and Globalization isimli düşüncü kuruluşunun yaptığı çalışmada ülkelerine dönen Çinlilerin sayısının hızla arttığı belirlendi. China Daily sitesindeki habere göre Çin’in ekonomisinin hızla büyümesi ile yurtdışında çalışan Çinlilerin ülkelerine dönüşleri ciddi oranda arttı.

ÇALIŞMAYA DÖNÜYORLAR

Zhaopin şirketi son yıllarda Çin’e geri dönen 2 bin kişi üzerinde bir anket yaptı. Buna göre ankete katılanların yüzde 42’si çalışmak için Çin’in geleceği hakkında olumlu düşündükleri için çalışmaya döndükleri söylerken, yüzde 60’ı ise ailelerine kavuşmak için döndüğünü dile getirdi. Dönenlerin en yoğun şekilde ilgi gösterdiği sektörlerin başında finans ve teknoloji alanının geldiği belirlendi.

519 BİN 400 KİŞİ

China Daily sitesindeki haberde Çin Eğitim Bakanlığı’nın verilerine de yer verildi. Buna göre geçen yıl 519 bin 400 Çinli ülkesine geri dönerken, bu oran 2017 yılında 480 bin 900’dü. Buna ek olarak 1978 ile 2017 arasında yurtdışında eğitim gören 3.1 milyon kişi yani bu dönemlerde yurtdışında okuyan Çinlilerin yüzde 83.7’si Çin’e geri döndü.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir