Yalnızlık ekonomisi işe yaradı

Çin Sivil İşler Bakanlığı tarafından yayımlanan bir rapora göre, 2018 yılının sonunda 200 milyondan fazla insan bekârken, yaklaşık olarak 77 milyon kişi ise yalnız yaşıyor.


Çin’de artan yalnız insan sayısı ülkedeki Sivil İşler Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Bakanlığın son dönemlerde yaptığı araştırmada, ülkedeki 200 milyondan fazla insanın bekar olduğu ve 77 milyon kişinin de yalnız yaşadığı ortaya çıktı. Yalnızlık oranının artmasını fırsata çeviren Çin halkı ise, bu alanda yeni fikirleri piyasaya sürdü. İşletmeler, kurdukları yeni fikirlerle sadece bekârların ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunmaya başladı.

KAREOKE PİYASAYI PATLADI

Yalnızlığın artmasıyla birlikte süpermarketlerde ve alışveriş merkezlerinde solo şarkıcılara hitap eden mini standlar kurulmaya başladı. Bir danışmanlık firmasının yaptığı çalışmaya göre, Çin’deki mini kareoke sektörünün değeri 2017’de 352 milyon yuana (49.4 milyon dolar) ulaştığı ifade edildi.

130 MİLYON KİŞİ YALNIZ YEMEK YİYOR

Yine istatistik verilere göre aynı yıl, 130 milyon kişi yemek sipariş uygulaması olan Meituan.com’dan tek kişilik sipariş verdi. Bunun yanı sıra yalnız insanlar için restoranlar, kapsül otel odaları ve mini spor salonları hizmete sunulmaya başladı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir