Yabancı yatırımcıların pazardaki iştahı artıyor

Küresel ticaretteki büyümede yavaşlama yaşanmasına rağmen Çin’de yabancı yatırımcıların iştahı artmaya devam ediyor. Son olarak İsviçreli teknoloji firması ABB ve Alman Henkel, bölgedeki yatırımlarını artıracaklarını söyledi


Son bir yılda yaşanan ticaret savaşı, protestolar, ve dünyadaki güç savaşları sebebiyle küresel ticarette ekonominin yavaşlamasına karşılık firmalar Çin’deki yatırımlarını artmaya devam ederken, büyük rekabetin yaşandığı Çin anakarasında küresel devler büyümesine devam ediyor. En son Eylül ayında Şangay’da 150 milyon dolarlık bir yatırımla 67 bin metrekarelik yeni robotik üretim ve araştırma tesisinin inşaatına başlayan İsviçreli teknoloji şirketi ABB, ülkede bulunan 20 bin çalışanıyla faaliyetlerine devam ediyor. Alman firma olan Henkel ise, Çin’e yılda 300 milyon euroluk bir yatırım gerçekleştiriyor.

ŞİRKETİN EN BÜYÜK İKİNCİ PAZARI

1992’den bu yana Çin’de faaliyetlerini yürüten ABB, bu süre boyunca ülkeye toplamda 2.4 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. Böylece Çin, şirketin en büyük ikinci pazarı oldu. ABB’nin Asya Orta Doğu ve Afrika Blgesi Başkanı Gu Chunyuan, ülkedeki iş kabiliyetlerini artırmaya devam edeceklerini söyledi. Çin pazarının istikrarlı bir şekilde büyüme ve sanayi altyapısıyla cazip bir ülke olduğunun altını çizen Chunyuan, yabancı kaynaklı şirketlerin ülkede ciddi bir oranda kalkınma fırsatları yakalayabileceğini ifade etti.

ÜRETİM 50 KAT ARTTI

Endüstriyel ve tüketici alanında çalışmalarını yürüten Alman Henkel şirketi ise, ülkede yatırımlarını her yıl artırmaya devam ediyor. 1998’de Pekin’de ilk ofisinin kapılarını açan firma, ülkedeki 25 tesiste 5 bin çalışanıyla faaliyetlerine devam ediyor. Şirketin Shangdong eyaletideki üretim tesisindeki üretim faaliyetleri ise yıllar içerisinde 50 kat artış gösterdi. Henkel Çin Başkanı Jeremy Hunter, ülkenin gelecek yıllarda dünyadaki odak pazarlardan biri olacağını vurguladı. Pazarlama yatırımlarını artıracaklarını da belirten Hunter, dijitalleşme ile birlikte ülkedeki konumlarını daha da güçlendireceklerini vurguladı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir