Yabancı yatırım çekmek için 200 milyon $ yatırım

Ticaret savaşı ve ekonomik büyümedeki yavaşlama ile uğraşan Çin, yabancı yatırımı artırmak için kollar sıvadı. İlk altı ayda 70 milyar dolar yatırım çeken Çin’de Şangay yabancı yatırım için 200 milyon dolar harcayacak


Çin’de yılın ilk yarısında gerçekleştirilen yabancı yatırım tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.2 oranında artarak 70.7 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriler dışında yaptığı yorum da Çin’in yeni amacının iyi hizmet sağlama doğrultusunda daha istikrarlı, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir yatırım ortamı sağlamak.

Sadece ülke genelinde değil yerel yönetimler de yabancı yatırım çekmek için çalışıyor. Yabancı yatırımlarını yılın ilk yedi ayında bir önceki yıla göre yüzde 58.3 oranında artıran Shangai, bu rakamı daha da yükseltmek için kolları sıvadı. Kentte 700’den fazla çok uluslu şirketin bulunduğunu söyleyen Shanghai Belediyesi Ticaret Komitesi Müdür Yardımcısı Yang Chao, “Bu rakamı artırmak için yabancı yatırımcılar açısından yeni düzenlemeler yapmaya karar verdik. Bunun için de 200 milyon dolarlık bir bütçe ayırdık” dedi.

700 KÜRESEL FİRMA VAR

Çin Uluslararası Radyosu haberine göre Shanghai yerel yöneticileri, çokuluslu şirketlerin bölgesel merkezlerini kendi belediye sınırları içinde geliştirmelerini teşvik edeceklerini açıklaması yaptı. Shanghai Belediyesi Ticaret Komitesi Müdür Yardımcısı Yang Chao, “Shainghai 700’den fazla çokuluslu ticari kurumun bölge merkezine ev sahipliği yapıyor ve Çin anakarasında çoktandır bu türden girişimlerin en fazla bölge merkezini ve yabancı sermayeli araştırma ve geliştirme merkezini barındıran kenttir” dedi.

 YÜZDE 58.3 ARTIŞ YAŞANDI

Yang, çokuluslu firmaların bölgesel merkezleri olarak kabul edilmesi için gereken ölçütlerin, şirketlerin düşük varlık stratejilerine uymadığını belirtti ve “Yeni politikalarımız sayesinde daha çok bölgesel merkezin kentte yerleşmesini cazip kılmayı ve bunların işlevlerinin genişlemesini ve bu gidişi hızlandırmayı umuyoruz” diye ekledi. Bu politikalar uyarınca, bölge merkezlerinin ana firmaları için gerekli bulunan toplam varlık 200 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda. Shanghai, araştırma ve geliştirme etkinliğini daha da kolaylaştırmak amacıyla, ayrıca her türlü hak ihlaline duyarlı olan tanınmış ticari markaları kentin temel koruma listesine eklemeyi ve böylece bölgesel merkezlere daha etkin bir fikri mülkiyet koruma hizmeti sunmayı planlıyor. Bu yılın ilk yedi ayı içinde 4 bin 105 yeni yabancı sermaye şirketi Shanghai’ye geldi; bu, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 58.3 oranında bir artış ifade ediyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir