WeChat 600 milyon kişiye ‘skor’ verecek

Çinli WeChat, 600 milyon kullanıcısını skorlayacak. Firma verdiği skora göre alışveriş sırasında kredi verilmesini de sağlayacak


Çin’in BigTech firması Tencent’in iştiraki olan WeChat, dijital ve mobil cüzdan kullanan müşterilerine bir “güven” değeri belirleyecek. 600 milyon müşterisi bulunan firma ödeme noktasında kullanıcılarına bir kredi derecelendirme puanı verecek ve finansman sağlayacak. Şirket, yapay zeka kullanarak puanları hesaplayacak, kullanıcıların kişisel kayıtlarına ve mevcut kredi geçmişlerine bakacak ve buna göre kredi açacak.

BANKALARA DA HİZMET SUNACAK

Ödeme puanları ne kadar yüksek olursa bireysel bir kullanıcıyı güvenilir olarak gösterme olasılığı da o kadar yükselecek. WeChat, ödeme noktalarında kişisel bilgi sistemini oluşturması sonrası bankalar da dahil olmak üzere ticari kurumlara kredi derecelendirme hizmetleri de sunacak. Kişisel kredi puanlamasının kontrolünü ele alan ülkenin en büyük mesajlaşma uygulaması WeChat ile birlikte gelen büyük riskler de var. Mesajlaşma uygulaması olması nedeniyle güvenlik ihlallerine açık bir sistem olduğu belirtiliyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir