Virüs nedeniyle maske ihracatını yasakladılar

Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle maske satışları dünyanın dört bir yanında katlandı. İstanbul’daki üretim de tavan yaparken Tayvan’da 1 ay boyunca maskelerin ihracatı yasaklandı


Çin’de 171 kişinin öldüğü koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanında maske satışlarını katladı. İngiliz Reuters haber ajansının internet sitesinde yer alan habere göre koronavirus salgını Güney Kore’den Türkiye’ye kadar birçok yerde maske satışlarını katladı.

24 SAAT ÜRETİME GEÇİLDİ

Çinli fabrikalar normalde, dünyanın maske ihtiyacının yarısı karşılıyordu. Ancak salgın ile Çin’deki maske ihtiyacını da karşılayamamaya başladılar. Çin merkezi CMmask firması “Günde 5 milyon maske talebi var. 130 çalışanımızı 3 katı maaş ile işe çağırdık” dedi. Güney Koreli Kukje Pharma Co firması ise “24 Ocak’tan beri on milyonlarca maske için 3 vardiya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Çekya’da bulunan Pardam şirketi de “Siparişlerin yüzde kaç artığını açıklayacak rakam yok” değerlendirmesini yaptı.

İSTANBUL’A MASKE SİPARİŞİ YAĞIYOR

Reuters ajansının konuştuğu İstanbul’daki Era firması “İsviçre, Ermenistan, Mısır, Fransa, Belçika Gürcistan’dan siparişler geliyor. Yetişmemiz mümkün değil” açıklamasını yaptı. Tayvan’da 1 ay boyunca maske ihracatını yasakladı. Çin’in başkenti Pekin’de bir firmaya fiyatları 3 katına çıkardığı için 430 bin dolar ceza kesildi. People’s Daily China gazetesindeki haberde ise Çin’de 2 Şubat’tan itibaren maske üretimlerinin normale döneceği ve günde 180 milyon maskenin üretileceği kaydedildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir