Virüs Çin borsalarını 445 milyar dolar eritti

Dünyanın gözünü diktiği Çin borsası Çin yeni yıl tatilinden çıkar çıkmaz koronavirüs etkisiyle yüzde 9’a varan oranda değer kaybetti. Endekslerde toplam erime 445 milyar dolar olarak gerçekleşti


Koronavirüs salgınının ortasında kalan ve uzun bir tatilden dönüşte yeniden açılan Çin borsaları kötü bir başlangıç yaptı. The CSI 300 Endeksi yüzde 9.1 düşüşle başladı. Endesklerin bir günlük erimesi 445 milyar dolar oldu. Piyasalar 23 Ocak’tan bu yana ilk kez işlem görüyor çünkü Çin Yeni Yılı yeni bitti. 2 bin 600 hisse yüzde 10 limitinde düşüş yaşadı. Shanghai Composite yüzde 7.7 ve Shenzhen Component Index günü yüzde 8.5 düşüşle kapattı.

EN HIZLI DÜŞÜŞ

Aynı şekilde emtia piyasasında da demirde yüzde 8’lik düşüş olurken, bakır ve palm yağında da ciddi düşüşler görüldü. Çin 10 yıllık devlet tahvilleri ise 2014’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Bankacılık kesiminin ve zor durumda kalmaması için devlet piyasaya para enjekte etti. Fonların oranlarını 10 baz puan indirirken bir yandan da etkiler azaltılmaya çalışılıyor. Çin borsalarındaki düşüş ‘Kara Pazartesi’ olarak bilinen Ağustos 2015’ten bu yana en yüksek düşüş. Shenzen de 2007’den bu yana bir günlük en hızlı düşüş rekoru kırıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir