Vergi düellosu

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, yeni hamlelerle daha da kızışmaya başladı. Yapılan son açıklamada Trump, gümrük vergilerini yüzde 5 artırdıklarını duyurdu


Bir yılı aşkındır tansiyonunun düşmediği ticaret savaşında yapılan son hamleler, akıllara savaşın uzun bir süre daha devam edeceği fikrini getirdi. Kısa sürede gerçekleşen bu karşılıklı düelloda ilk adımı Trump attı. Trump, 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10  ilave vergi koyduklarını açıklamıştı. Çin tarafı ise bu kararın ardından ABD’ye misilleme yapacağını duyurmuştu. Bunun ardından Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’den ithal 75 milyar dolarlık 5 bin 78 kalem üründen yüzde 5 ile 10 arasında ek gümrük vergisi alınacağı belirtildi. Çin tarafından ABD ürünlerine uygulanacak gümrük vergilerinden bir kısmı 1 Eylül, bir kısmı 15 Aralık’tan itibaren uygulanmaya başlanacak.

550 MİLYAR DOLARLIK ÜRÜNE EK VERGİ

Trump, alınan bu kararın ardından Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i düşman olarak nitelendirdi. Çin’in attığı adımın siyasi olduğunu vurgulayan Trump, “1 Ekim’den başlamak üzere Çin’den gelen ve şu anda yüzde 25 gümrük vergisi uygulanan 250 milyar dolarlık ürüne yüzde 30 oranında vergi uygulamaya başlayacağız. Ayrıca hali hazırda yüzde 10 vergi uygulanan 300 milyar dolar değerindeki Çin ürünü de 1 Eylül itibariyle yüzde 15 oranında vergilendirilmeye başlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

ŞİRKETLERE ‘ÇİN’İ TERK ET’ ÇAĞRISI

Trump, Çin’in ABD ürünlerine getirdiği ek gümrük vergisi açıklamasının ardından Amerikan şirketlerine derhal Çin dışında başka alternatif araması talimatı verdi. Trump, “Yıllar yılı devasa miktardaki para Çin tarafından ABD’den kazanıldı ve çalındı, ve artık bu durmalı. Bu nedenle Çin’deki büyük Amerikan firmalarımıza, şirketlerini evlerine getirmeleri ve ürünlerini artık  ABD’de üretmeye başlamalarını söyledik” açıklamasında bulundu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir