Vatandaş da iflas edebilecek

Çin’de şirketlerin iflas durumunda gerçek kişilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle kişisel iflas müessesi kuruluyor. Böylece seyahat edememe ya da kredi çekememe derdi de bitiyor


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, kurumsal iflas durumunda gerçek kişilerin karşı karşıya kaldıkları ortak borç yükümlülüğü sorununu gidermek için kişisel iflas sistemi kurmayı planlıyor. Şu anda bir mahkeme kişinin borcunu ödeyememesi durumunda, borçlu mahkeme kara listesinde yer alıyor. Bu da uçakla veya hızlı trenle seyahat edememeye veya kredi başvurusu yapamamaya kadar birçok kısıtlamayı beraberinde getiriyor. Ancak, dava konusu olan insanların bir çoğu borçlarını reddetmiyor, ancak geri ödeyecek parası yok.

VATANDAŞ BORÇTAN MUAF TUTULACAK

Yeni planda, vatandaşların tüketim üzerindeki kısıtlamalardan muaf olmalarına kademeli olarak izin vermek için çaba gösterileceği belirtildi. Vatandaşlar da kendi teminatları ile güvence altına alınan ticari borçları ödemekten muaf tutulacak. Böylece kişisel bir iflas sisteminin kurulmuş olacak. Devlete ait bir şirket iflas ettiğinde, finansal kuruluşlar gibi alacaklılar, hükümetin şirkete yaptıkları sermaye katkısı tutarının ötesinde borç ödemesi için sorumluluk almasını istemeyebilir.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir