Uzun ve saçma şirket isimleri yasak

Karısından korkan ya da Prehistorik Güçler… Çin’deki sıra dışı şirket isimlerinden sadece iki tanesi bu şekilde. Ülkede artan garip şirket isimlerinin önüne geçmek için yasa çıkarıldı.


Gelişen ekonomisi sayesinde Çin’de açılan şirketlerin sayısı her geçen gün katlanıyor. Ülkenin genç girişimcileri birer birer ticarete atılıyor. Ancak gençlerin piyasaya girişleri geçmişe göre biraz daha ‘tuhaf ve uzun’ oluyor. Bunun nedeni şirketlerine seçtikleri isimler.

“Karısından korkan” ya da “Prehistorik Güçler” bu sıra dışı şirket isimlerinden bazıları. Veya “There Is a Group of Young People With Dreams, Who Believe They Can Make the Wonders of Life Under the Leadership of Uncle Niu Internet Technology Co Ltd.” şeklindeki çok uzun şirket isimleri… İşte Çin Sanayi ve Ticaret Devlet Denetleme Kurumu, uzun ve tuhaf şirket isimlerine yasak getirdi.

BİNALARA DA DÜZENLEME

Çin’de tuhaf ve uzun şirket isimlerinin yanı sıra binalarla ilgili de bir düzenleme bulunuyor. “Aşırı büyük, abartılı, garip şekilli, yabancı kültür özentili” mimariler yasaklandı. Yani Çinli mimarlar artık çay bardağı ve ya pantolon şeklinde bina tasarlayamıyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir