Üçüncü çeyrek büyümesi beklentilerin altında kaldı

Ticaret savaşıyla mücadele eden Çin ekonomisi, üçüncü çeyrekte beklenenin altında büyüdü. Üçüncü çeyrekte büyüme beklentisi 6.5 olurken, resmi rakamlara göre büyüme yüzde 6 olarak gerçekleşti


15 aydır ABD ile ticaret savaşı içerisinde bulunan Çin ekonomisi, üçüncü çeyrek büyümesinde tahminlerin altında kaldı. Hükümetin vergi indirimleri gibi birçok hamlesine rağmen, büyümede beklentiler karşılanamadı. Hükümetin üçüncü çeyrek büyüme beklentisi yüzde 6 ila 6.5 arasındayken, resmi rakamlara göre oran yüzde 6’da kaldı. Büyümedeki bu rakam, son 30 yılın en yavaş seyri olduğunu gösterirken, uzmanlar dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ivme kaybının yaşandığını belirtti.

DÜNYA EKONOMİSİNE ZARAR VEREBİLİR

Açıklanan bu verilerden sonra analistleri, Çin’deki bu yavaşlamanın dünya ekonomisine zarar verebileceğini ve resesyon riskini artırabileceğini vurguladı. Capital Economics’in Çin ekonomisti Julian Evans Pritchard, politikacıların ekonomiyi desteklemeye yönelik daha çok hamleler yapması gerektiğini ve Çin ekonomisi üzerindeki baskının önümüzdeki aylarda azaltılması gerektiğini söyledi.

BELİRSİZLİK BASKI OLUŞTURDU

Çin ile ABD arasındaki uzun soluklu ticaret savaşı, işlemeler ve tüketiciler üzerinde bir baskı oluştururken, bu durumun ekonomiye yansımaları rakamlar sayesinde de kanıtlanmış oldu. Ancak son gelişmelerle birlikte ticaret savaşında atılan adımlar, gelecek dönemde ekonomide tekrar eski seyrin yakalanabileceğine işaret etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir