Türkiye’den Çin’e meyve ihracatı Asya basınında

Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatların başında gıda ürünleri gelmeye devam ediyor. Hedef ise 1 milyar dolara kadar büyüdü. Türkiye’den Çin’e gönderilen meyveler Asya basınında da yer buldu.


Türkiye gelecek 3 yıllık sürede Çin’e 1 milyar dolar gıda ihracatı yapmayı hedefliyor. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından yayınlanan verilere göre 2019 yılının ilk 10 ayında yapılan dış satım geçen yılın aynı dönemindekine oranla %86 artış gösterdi.

ASYA BASINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Türkiye’nin Çin’e meyve ihracatı Asya basınında geniş yer bulurken foodnavigator-asia EİB Başkan Yardımcısı Birol Celep ile yapılan röportajı yayınladı. Çin’in meyveyi seven ve bu kültürü barındıran bir toplum olduğunu belirten Celep, fındık ve fındık ürünlerinin dış satımın önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. 2019 yılında geçen yıla oranla bu ürünlerdeki ihracatın %107 artış göstererek 71 milyon doları bulduğunu belirtti.

EN FAZLA ARTIŞ KURUTULMUŞ MEYVE VE KURUYEMİŞTE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Çin’e yapılan kuruyemiş ve kurutulmuş meyve ihracatı, 2018 yılında 8 milyon dolar iken bu yıl %131 artışla 18 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin bu artıştan yararlanması gerektiğini vurgulayan Birol Celep, diğer ürünlerde olduğu gibi satışların artması yönünde çalışmalar yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.

TANITIMLAR DEVAM EDİYOR

Celep, Çin pazarının kendileri için büyük bir önem teşkil ettiğini söyleyerek, bu piyasaya yönelik tanıtım faaliyetlerinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini belirtti. Ağustos ayında , EİB pazarlama artışı amacıyla Çin sosyal medya platforma WeChat’ta bir hesap açtı.

Kasım ayının başında Şanghay’da düzenlenen İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na başta kuru meyve, zeytinyağı, meyve,sebze, su ürünleri ve hayvansal ürün ithalatçısı olmak üzere 54 Türk şirketi katıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

10 unicordan sekizi Çin ve ABD’de 

Ticaret ve teknoloji savaşları her iki tarafa da zarar verse de değeri 1 milyar doları aşan start-up’larda (unicorn) Çin ve ABD dünyanın yüzde 79’una sahip. Dünya unicorn listesinde Çin’in 227 ABD’nin ise 233 firması var. En büyük girişim ise 150 milyar dolarla Çin’den

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir