Toyota’dan Asyalı Uber’e 600 milyon $ yatırım

Japon otomotiv devi Toyota ile Çinli araç uygulaması Didi arasında bir işbirliğine gidiliyor. Toyota, Didi’ye 600 milyon dolarlık yatırım yapacak ve iki firma yazılım, elektrikli otomobil pili ve modüler araç konusunda çalışacak


Japon otomotiv devi Toyota, Asyalı araç çağırma uygulaması Didi’ye 600 milyon dolar yatırım yapacak. Çin merkezli Didi Chuxing’e işbirliği ile iki şirket bir joint-ventrue kurarak yoluna devam edecek. GAC Toyota Motor adlı firma araçla ilgili olan hizmetleri sunacak. GAC Toyota aynı zamanda kendisi de bir joint-venture. Toyota ve Çin’in en büyük otomotiv üreticisi GAC Group’un birleşmesinden oluşuyor. 

MODÜLER ARAÇ GELİŞTİRECEKLER

Didi geçtiğimiz yıl sonunda bir açıklama yaparak aslında ilk işaretleri vermişti. Firma Toyota ile yazılım, tam elektrikli araç pili ve aynı zamanda farklı büyüklüklere çevrilebilen araçlar konusunda çalışacağını duyurmuştu. Toyota aynı zamanda başka araç paylaşım uygulamalarını da destekliyor. Firmanın Uber ve JapanTaxi ile de işbirliği var. Didi’nin ise Toyota dışında Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi, ve Çinli otomobil üreticileri FAW, Dongfeng ve GAC ile de işbirlikleri bulunuyor. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir