Toyota’dan Asyalı Uber’e 600 milyon $ yatırım

Japon otomotiv devi Toyota ile Çinli araç uygulaması Didi arasında bir işbirliğine gidiliyor. Toyota, Didi’ye 600 milyon dolarlık yatırım yapacak ve iki firma yazılım, elektrikli otomobil pili ve modüler araç konusunda çalışacak


Japon otomotiv devi Toyota, Asyalı araç çağırma uygulaması Didi’ye 600 milyon dolar yatırım yapacak. Çin merkezli Didi Chuxing’e işbirliği ile iki şirket bir joint-ventrue kurarak yoluna devam edecek. GAC Toyota Motor adlı firma araçla ilgili olan hizmetleri sunacak. GAC Toyota aynı zamanda kendisi de bir joint-venture. Toyota ve Çin’in en büyük otomotiv üreticisi GAC Group’un birleşmesinden oluşuyor. 

MODÜLER ARAÇ GELİŞTİRECEKLER

Didi geçtiğimiz yıl sonunda bir açıklama yaparak aslında ilk işaretleri vermişti. Firma Toyota ile yazılım, tam elektrikli araç pili ve aynı zamanda farklı büyüklüklere çevrilebilen araçlar konusunda çalışacağını duyurmuştu. Toyota aynı zamanda başka araç paylaşım uygulamalarını da destekliyor. Firmanın Uber ve JapanTaxi ile de işbirliği var. Didi’nin ise Toyota dışında Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi, ve Çinli otomobil üreticileri FAW, Dongfeng ve GAC ile de işbirlikleri bulunuyor. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir