Ticaret savaşlarında müzakere haftası

Dünya piyasalarının gözünü diktiği ticaret savaşlarında müzakerelerin 13’üncü raundu başlıyor. 7 Ekim’de Washington’da başlayacak olan müzakerelere en üst düzeyde katılım olacak


Bütün dünyanın merakla beklediği ABD-Çin ticaret görüşmeleri resmen başlıyor. Çin’in en yüksek seviyedeki ticaret müzakerecisi ABD’ye gidecek. Görüşmelerin 13’üncü raundunda Liu He, Washington’da ABD’li mevkidaşları ile görüşecek. Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen’in de katılacağı görüşmelerin 7 Ekim’de başlaması bekleniyor. Görüşmeler öncesi açıklamalarda bulunan Wang, “İki tarafın da eşit diyalog çerçevesinde bir çözüm bulabileceğine inanıyorum. Karşılıklı saygı çerçevesinde karşılıklı fayda sağlanacağını umuyorum” dedi.

PMI UZUN BİR ARADAN SONRA ARTTI

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına vergi koymasının ardından gerilen ilişkileri üzerine Çin de karşılık vermişti. Trump yönetiminin Çin menşeili şirketlerin ABD borsalarından çıkarılması gibi yeni finansal yaptırımları değerlendirdiğine yönelik haberlerin gündeme gelmesi ile küresel piyasalarda ticaret savaşı endişeleri arttı. ABD borsaları söz konusu şirket hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle geriledi. Çin’de ayrıca imalat PMI Eylül ayında 51.4’e yükselerek Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyesinde ulaştı. Ülkede PMI verisinin art arda ikinci ayında da üretim artışına işaret ediyor olması imalat sanayine ilişkin iyimser görüşleri destekliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir