Ticaret savaşından kaçışın adresi Kamboçya oldu

Pekin ile Washington arasında yaşanan ticaret savaşı nedeniyle Çinli şirketlerin tarifelerden kaçmak için Kamboçya’ya yöneldiği ileri sürüldü.


Çin ile ABD arasında Mayıs 2018’den bu yana yaşanan ticaret savaşına çözüm arayışları sürüyor. Ekim ayının başından itibaren tarafların bir araya gelerek krize siyasi bir çözüm bulmaya çalışacak. Çinli şirketlerin ise Pekin ile Washington arasında süren tarife artırılmasına karşılık kendi yöntemlerini geliştirdikleri ileri sürüldü.

İHRACAT YÜZDE 22 ARTTI

South China Morning Post sitesindeki habere göre Çinli ihracatçılar yüksek gümrük vergilerinden kaçmak için Kamboçya’ya yöneldi. Haberde ticaret savaşının başlamasından bu yana Kamboçya’nın ABD’ye ihracatının 2019’un ilk üç ayında yüzde 22 oranında artarak 820 milyon dolara ulaşmasına dikkat çekildi. Aynı süre içinde Çin’den Kamboçya gelen ürünlerde de yüzde 30’luk bir artışın yaşanmasına dikkat çekildi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir