Ticaret savaşında ateşkes sağlandı

Çin ile ABD arasında bir yılı aşkın süredir devam eden ticaret savaşında taraflar arasında ateşkes sağlandı. Anlaşmaya Çin lideri Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinde varıldı


Çin ile ABD arasında 1 yılı aşkın süredir devam eden ticaret savaşında piyasaları rahatlatan bir açıklama geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump’ın haftalardır merakla beklenen görüşmesi bu sabah Japonya’nın Osaka kentindeki G-20 Zirvesi’nde gerçekleştirildi. Görüşmeyle ilgili Çin lideri Xi Jinping, “İş birliğinin artmasını umduğunu” söylerken, ABD Başkanı Trump, “Adil bir ticaret anlaşması yaparsak tarihi iş olur” dedi ve görüşmelerinin beklediğinden daha iyi geçtiğini kaydetti.

ÇİN AÇIKLADI

Uluslararası şirketlerin merakla beklediği görüşmenin ardından Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’dan ise beklenen açıklama geldi. Yayınlanan haberde tarafların anlaştığı belirtildi. Buna göre iki ülke de karşılık olarak vergi artırımına gitmeyecek. Tarafların ticaret savaşında yaşanan krizleri aşmak için müzakerelere de devam edeceklerini belirtildi. Uluslararası basında Xinhua’daki haberin ardından “ticaret savaşında ateşkes sağlandı” başlığını attı.

BEYAZ SARAY SESSİZ

Xi Jingping ile Trump arasındaki görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan henüz bir açıklama yapılmadı. Trump ise gerçekleştirdikleri görüşmeye dair detaylı bir açıklamayı daha sonra yapacağını söylemekle yetindi. İki süper gücün liderleri arasında 1 saat süren görüşmeyi ABD basını internet sitelerini üzerinden canlı anlatım ile okuyucularını duyurdu.

HUAWEI MÜJDESİ

Çin Ulusal Radyosu tarafından ise Çin lideri Xi Jingpin ile Trump arasındaki görüşmenin detayları paylaşıldı.  Ticaret savaşındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için görüşmelerin sürdürülmesi ve ABD’nin Çin ürünlerine yeni gümrük tarifeleri koymaması konusunda anlaşan taraflar ayrıca Tayvan ve Kuzey Kore konuları da görüştü. Xi Jinping görüşmede Çin hükümetinin Tayvan konusundaki tutumunu da yineledi. Trump Çin’in Taiwan konusundaki kaygılarına dikkate alarak “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceklerini vurguladı. Xi, ABD ile Kuzey Kore liderleri arasındaki diyalog sürecini desteklemeye devam edeceklerini de belirtti.

Öte yandan Trump, Amerikalı şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini de açıkladı. Trump, gazetecilerin Huawei’yi ABD’nin ihracata yönelik sınırlama getirdiği varlıklar listesinden kaldırıp kaldırmayacağı sorusuna “Yakın zamanda bu konuyu ele alacağız” yanıtını verdi. Trump, Amerikalı şirketlerin her yıl Huawei üzerinden milyarlarca dolar para kazandığını da belirtti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir