Ticaret savaşına rağmen Çin’de 60 yeni milyarder çıktı

Pekin ile Washington arasındaki ticaret savaşı ve Çin’in yavaşlayan ekonomisine rağmen Çin’in En Zengin 400 Kişisi listesine bu yıl 60 milyarder daha eklendi. Gıda, ilaç, eğitim ve araç kiralama sektörleri zirvede


Çin ile ABD arasında devam eden ticaret savaşı birçok sektörü olumsuz ekledi. Üstelik Çin ekonomisi de yavaşlamaya girdi. Ancak bunlara rağmen Forbes dergisinin haberine göre Çin’in En Zengin 400 Kişisi listesine bu yıl 60 kişi daha eklendi. Listeye girmek için geçen yıl 840 milyon dolarlık servet aranıyordu. Bu yıl ise listeye girebilmek için 1 milyar dolarlık serveti geçme şartı arandı.

GIDA SEKTÖRÜ ZİRVEDE

Listeye giren 60 kişinin toplam serveti 101 milyar dolar olarak açıklandı. Bu milyarderler servetlerini kendi ülkelerinde yani dünyanın en kalabalık nüfusu sayesinde kazandı. Listeye girenlere bakıldığında biyoteknoloji, elektrikli araba bataryaları, genetik ilaçlar, cilt bakım ürünleri gibi sektörler büyük kazanç getirdiği bir kez daha ortaya çıktı. Ancak listeye yeni girenlerin büyük bir kısmı yiyecek – içecek sektöründen oldu. Charles Zhengyao Lu isimli girişimci ise araç ve bisiklet kiralama sektöründeki başarısı ve en önemlisi Luckin Coffee zinciri ile ön plana çıktı. Bu yıl Çin’in En Zengin 400 Kişisi listesine giren 60 kişinin yaş aralığının 33 ile 74 arasında değiştiği belirtildi. Listedekilerin toplam serveti 1.29 trilyon dolara ulaştı.

EĞİTİM PASTASI BÜYÜYOR

Çin’deki eğitim sisteminin de milyarderler listesine katkısı her geçen gün artıyor. Danışmanlık şirketi Deloitte verilerine göre Çin’deki eğitim pazarı geçen yıl 380 milyar dolardı. Bu Pazar gelecek yıl 480 milyar dolara ulaşacak ve 2025’te de 715 milyar dolar olacak. Dolayısıyla bu yıl listeye girenlerden yedisi eğitim sektöründen oldu. Listeye yeni giren en zengin kişi olan Li Yongxin bunlardan biri. Şimdilerde 9.1 milyar doları olan Li Yongxin servetini yılda 2.3 milyon öğrenciye ulaşan Offcn Education Technology isimli şirketine borçlu.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir