Ticaret savaşı turizmi değiştiriyor: Türkiye kârlı çıkıyor

ABD’nin 1.6 trilyon dolarlık turizm piyasası Çin ile yaşanan ticaret savaşından olumsuz etkileniyor. ABD’yi terk eden Çinli turistlerin yeni güzergahları arasında Türkiye ilk sırada


Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşı en çok teknoloji sektörünü vurdu. Ancak turizm piyasası da bu savaşın kurbanı olmaya başladı. Bu durumdan en çok etkilenen ise ABD turizm sektörü oluyor.

New York Times gazetesindeki habere göre iki ülke arasında yaşanan ticaret savaşı turizm savaşına dönüşüyor. “ABD’nin 1.6 trilyon dolarlık turizm piyasası Çin ile yürütülen ticaret savaşından dolayı olumsuz etkileniyor” denilen habere göre ABD’ye 2017 yılında 3.2 milyon Çinli turist gitti. Bu rakam geçen yıl ise 2.9 milyon kişiye düştü. Böylece ABD’ye giden Çinli turist sayısı 15 yıl aradan sonra ilk kez azalmış oldu.

2 YIL İÇİNDE 1 MİLYON TURİST

Bu düşüşte Çin basınında son zamanlarda çok sık şekilde yayımlanan ABD karşıtı haberlerin etkili olduğu düşünülüyor. Artık dünyayı en çok gezen millet olan ve aynı zamanda yıllık 250 milyar dolarlık harcamaları ile en fazla para harcayan turistler olan Çinliler gözünü farklı güzergahlara çevirdi. 

Çinli turistlerin listesinde Türkiye ise üst sıralara tırmandı. Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının iki yıl içinde 1 milyona ulaşması bekleniyor. Çinliler arasında en popüler olan adreslerin başında Kapadokya geliyor.  

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir