Ticaret Savaşı ABD’li perakendeciyi de vuracak

Çin ile ABD arasında şiddeti gittikçe artan ticaret savaşlarının ana gündem maddesi teknoloji olsa da başka sektörlerde çok etkileniyor. ABD perakende sektöründe yıl sonuna kadar 12 bin mağazanın kapanması bekleniyor


ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı birçok sektörü vurdu. En çok konuşulan alanlardan biri teknoloji sektörü ama bir alan daha var ki o da ciddi anlamda etkileniyor. O alan da perakende. Amerika’da zaten zor durumda olan perakende sektörü ticaret savaşlarının darbesini yemeğe hazırlanıyor. 

43 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

Çin mallarına karşı 1 Eylül itibarıyla devreye girecek olan yüzde 10 ilave vergi ile birlikte ABD perakende sektöründe birçok mağazanın kapanması ve işten çıkarmaların artması bekleniyor. 300 milyar dolarlık ürüne konacak vergi nedeniyle 43 bin kişiye çıkan işten çıkarmaların artacağına da kesin gözüyle bakılıyor. 

12 BİN MAĞAZA KAPANABİLİR

Zaten azalan bir harcama eğilimi olan Amerikan vatandaşlarının Çin mallarına engeller nedeniyle daha da az tüketim yapması nedeniyle firmaların iflasları gündeme gelmesi de bir diğer endişe. 2019 yılında şu ana kadar 7.673 mağaza kapanırken 2018 yılında bu rakam 5.864 mağaza seviyesindeydi. Ticaret savaşları nedeniyle bu rakamın yıl sonunda 12 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Perakende sektöründen bir diğer çıkması da zaten zor durumda olan online satışlarla rekabet etmekte güçlük çeken firmaların satışların azalması ile borçları nasıl ödeyeceklerini bilememeleri.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir