Telefon devleri dünyayı sarıyor

Çin merkezli akıllı telefon devleri dünya genelindeki satışlarıyla yüz milyonlarca kişiye ulaşıyor. Huawei, Vivo, Oppo ve Xiaomi, en çok telefon satan şirketler listesinde ilk 6’da bulunuyor


Çin, Şubat 2013’te ABD’yi geçerek en büyük akıllı telefon pazarı oldu. Çin merkezli Huawei, Vivo, Oppo, Xiaomi markaları ise yerel, Asya ve Afrika pazarları sayesinde dünyada en çok telefon satan şirketler listesinde ilk 6’da bulunuyor. Gelin bu dört teknoloji devini biraz daha yakından tanıyalım.

ABD’YE RAĞMEN BÜYÜYOR

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşından dolayı son zamanlarda adı en çok duyulan teknoloji devi Huawei ile başlayalım. Şimdilerde bir dünya markası olan Huawei, sadece 21 bin yuan ile 1987 yılında kuruldu. Günümüzde 150 bin çalışanı ile 28,5 saniyede bir akıllı telefon üretiliyor. Huawei’nin en önemli özelliklerinin başında 5G teknolojisine öncülük etmesi geliyor. Dünya genelindeki 5G servislerinin üçte ikisi Huawei’nin elinde. Şirket, ABD’nin yaptırımlarına rağmen 2019’un ilk yarısında yüzde 23 büyüdü. Kurucusu eski bir subay olan Ren Zhengfei.  Huawei’nin geliri: 109 milyar doları geçti.

8 YILDA BÜYÜK BAŞARI

Çinli telefon devlerinden bir diğeri olan Xiaomi de adını son aylarda daha fazla duyurmaya başladı. Bunun nedeni şimdiye kadar daha çok Çin pazarına odaklanan şirketin dünyaya açılması. Türkiye’den de ortağı olan Xiaomi sadece geçen yıl 2 binden fazla satış mağazası açtı. Şimdilerde dünya genelinde en fazla telefon üreten dördüncü şirket haline geldi.  2011 yılında başkent Pekin’de kurulan Xiaomi, Fortune Global 500’deki en genç şirket unvanını aldı. Şirketin geliri 26 milyar dolar. CEO’su Lei Jun için ise tam bir marka yüzü diyebiliriz. Kişisel serveti 12 milyar dolar olan Lei Jun, yeni ürünlerini kendi yaptığı tanıtımlarla duyuruyor. Dünya genelinde 300 milyon kişinin Xiaomi kullandığı biliniyor.

REKORA KOŞUYOR

2009 yılında kurulan Vivo’nun merkezi Guangdong eyaletinde bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon kişi Vivo telefonlarını kullanıyor. Şirket sadece Çin’de Nisan – Haziran 2019 arasında 17.1 milyon adet telefon sattı. Vivo’nun kurucusu Duan Yong Ping. Vivo aynı zamanda Oppo’nun kardeş şirketi.

310 MİLYON KİŞİDE VAR

‘Çin telefonlarının babası’ olarak görülen Duan Yong Ping tarafından kurulan bir diğer dev marka da Oppo. 2004 yılında kurulan Oppo’nun ürettiği akıllı telefonları 40 ülkede toplamda 310 milyondan fazla kişinin kullandığı biliniyor. Duan Yong Ping’in kişisel serveti 1.5 milyar dolar.  Oppo, dünyada en çok akıllı telefon satan beşinci şirket konumunda. Şirketin 45 bin çalışanı var.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir