Tatil ekonomisi 113 milyar dolara ulaştı 

Yılbaşı, bahar şenliği, sevgililer günü ve sonbahar ortası festivali… E-ticaretin de yaygınlaşmasıyla birlikte Çin’deki tatillerin ekonomiye katkısı büyüyor. 2018’de piyasanın toplam değeri 800 milyar yuana (113 milyar dolar) ulaştı.


Çin’de her yıl düzenlenen festivaller ve özel günler, ekonomiyi canlandırmaya devam ediyor. En son Sonbahar Ortası Festivali’nin de gelmesiyle birlikte bu tatillerin ekonomiye katkısı konuşulmaya başladı. Ülkede büyüyen e-ticaret sektörünün de katkılarıyla birlikte tatillerdeki tüketim artmaya başladı. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl tatillerin ekonomiye katkısı 800 milyar yuan (113 milyar dolar) oldu. Piyasanın bu denli büyük bir ekonomiye ulaşmasındaki en önemli etkenin alınan hediyeler olduğu belirtildi. 

MOBİL İNTERNETİN PAYI BÜYÜK

Çin tatil ekonomisi çevrimiçi alanlara sıçrarken, bu alanda e-ticaretin son yıllarda yaygınlaşması büyük bir katkı sağladı. Bunun yanı sıra online perakendecilik ve mobil e-ticaret kullanıcılarının sayısındaki artış, tatil ekonomisinde hızlı bir artışa sebep oldu. Ülkenin çevrimiçi perakende pazarı 2018’de 7.690 milyar yuan olurken, mobil internetin pazardaki payı 74.5 oldu. Mobil e-ticaret kullanıcı sayısı ise 2018’de 512 milyon kişiye ulaşırken bu sayının bu sene 546 milyona ulaşması bekleniyor. 

TÜYLÜ YENGEÇ SATIŞI YÜZDE 142 ARTTI

Araştırma şirketi Suning’in Sonbahar Ortası Festivali için yaptığı analize göre, aynı dönemde alkollü içki satışları yıllık yüzde 126 arttı. Festivalin vazgeçilmezi olan ay keki tüketimi yıllık bazda yüzde 135 artarken, en çok rağbet gören ürünlerden tüylü yengecin satışları ise yüzde 142 arttı. 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir