Suudi devi Çin’de 10 milyar dolarlık yatırımdan vazgeçti

Saudi Aramco, yurtdışındaki en önemli yatırımından vazgeçti. Suudi devi, Çin’de 10 milyar dolarlık bir rafinaj ve petrokimya kompleksi inşa etme anlaşmasını askıya aldı.


Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Saudi Aramco, yurtdışındaki en önemli yatırımından vazgeçti. Suudi devi, Çin’de 10 milyar dolarlık bir rafinaj ve petrokimya kompleksi inşa etme anlaşmasını askıya aldı. Saudi Aramco, Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning eyaletine bu tesisi kurmayı planlıyordu. Suudi devi, iptal nedenini ise piyasalardaki belirsiz görünümden dolayı aldığı ifade ediliyor. Projede Çinli enerji devi China North Industries Group Corp, Panjin Sincen ve Norinco adlı şirketlerin olması planlanıyordu.

ÇİN DEVLET BAŞKANI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Anlaşma geçen yıl şubat ayında Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Pekin ziyaretinde imzalanmıştı. O ziyarette Veliaht Prens, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmüştü. Huajin Aramco Petrochemical Co. adında kurulacak bu tesis, günde 300 bin varil kapasiteli olacaktı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir