Starbucks: Çin’deki strateji ABD’de işe yarayacak

Çin’de koronavirüs tecrübesi yaşayan Starbucks aynı stratejiyi ABD için uygulayacak. Firma yavai yavai açmaya başladığı Çin’deki mağazalarının yüzde 95’ini mart sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planlıyor


Birçok Amerikan yemek ve içecek zinciri Çin’deki deneyimlerini virüsün yayıldığı ABD’de de uygulamaya sokacak. Bu firmalardan Starbucks, “Çin’de koronavirüs içeren strateji, Kuzey Amerika’da da işe yarayacaktır” açıklamasında bulundu. Çin’deki ekiplerinin mağazalar için yoğun temizlik protokolleri tanımladığını belirten firmanın CEO’su Kevin Johnson, “Temelde şu anda dünyada kullandığımız bir model yarattılar ve bu modelin işe yaradığını biliyoruz” dedi.

MAĞAZALARIN YÜZDE 95’İ AÇILACAK

Şirket, Çin mağazalarının yüzde 95’inin mart ayı sonuna kadar bir şekilde açmayı hedefliyor. Şu anda yüzde 90’ı açık, ancak birçoğu az saatler çalışıyor. Virüs, ocak ayının ikinci yarısında Çin’de alarm seviyesine geçmiş ve günlük yaşamı aksatmaya başlamıştı. ABD’de Starbucks, mağazalarının daha sık temizlenmesini sağlamak için daha fazla işçi çalıştırılıyor. Şirket bazı lokasyonları kapatmak ve geri kalanı mobil, arabaya teslim yoluyla çalıştırmak için harekete geçti.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir