Serbest Ticaret Bölgesi 1.55 milyar dolarlık yatırım çekti

Çin’in Şangay bölgesinde kurulan Pilot Serbest Ticaret Bölgesi’ne, 11 milyar yuanlık (1.55 milyar dolar) yatırım yapılacak. Yatırım toplamda 23 projeyi kapsarken, üç tanesinin inşaatına başlandı.


Geçtiğimiz Ağustos ayından resmi olarak açılışı gerçekleştirilen Şangay’daki Pilot Serbest Ticaret Bölgesi (FTZ), ilk yatırımını aldı. Dünyadaki en rekabetçi serbest ticaret bölgeleriyle yarışılacağı konuşulan bölgeye 23 projeyle birlikte toplamda 11 milyar yuanlık (1.55 milyar dolar) yatırım yapılacak. Bu projelerde üç tanesinin inşaatına başlanırken bunlar; gaz türbini geliştirme projesi, üst düzey üretim parkı ve yeni enerji otomobil parkı olacak.

70 PROJE DAHA GELEBİLİR  

Bölge anlaşmalarda daha çok entegre devreler, yapay zekâ, biyotıp, sivil havacılık, yeni enerji araçları ve ekipman imalatı gibi alanlara odaklanıyor. Lingang Bölgesi İdare Komisyonu Başkanı Zhu Zhisong’a göre, bölge yaklaşık 100 milyar yuanlık yatırımla toplamda 70 proje daha çekmeyi amaçlıyor. Bölgenin tamamen aktif bir hale gelmesiyle birlikte denizaşırı yatırımların ve sermaye akışın daha kolay hale gelmesi amaçlanıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir