Savaşa rağmen limanlar rekor kırıyor

Ticaret savaşına rağmen Çin limanları yük elleçlemede büyümeye devam ediyor. Ocak-Mayıs arasındaki beş aylık dönemde 5.5 milyar tonluk kapasiteye ulaşılırken, yüklerin üçte biri dış ticaret yükü oldu


Çin ile ABD arasında devam eden ticaret savaşlarına rağmen Çin’deki limanlar kargo trafiğinde rekor kırıyor. Çin Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre tüm kargo türlerinde Ocak-Mayıs 2019 döneminde 5.5 milyar tonluk kargo elleçlendi. Mayıs ayında ise 1.2 milyar tona ulaşıldı. Bu rakam yüzde 4.9’luk bir artış anlamına geliyor.

ÜÇTE BİRİ DIŞ TİCARET

Toplam kargonun yüzde 31.8’lik bölümü dış ticaret olurken geçtiğimiz yılın ilk beş ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 2.3’lik bir artış da yakalanmış durumda. Konteyner taşımacılığında da durum çok farklı değil. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 5.2’lik bir artış ile 104.7 milyon TEU’luk konteyner taşıması yapıldı. Mayıs ayında ise Çin’deki limanlar 22.4 milyon TEU’luk bir rakama ulaşarak yüzde 2.1’lik bir artışa imza attı.  

İLK SIRADA NİNGBO ZHOUSHAN VAR

İlk beş ayda hangi limanların en fazla ihracat kargosu elleçlediğine bakınca ise Ningbo Zhoushan limanı ön plana çıkıyor. Ningbo Zhoushan’dan 208.9 milyon tonluk bir taşıma gerçekleşti. İkinci sırada ise Qingdao Limanı var. 170.9 million tonluk taşıma yapılan Qingdao Limanı’nın geçtiğimiz yıla göre büyüme oranı ise yüzde 6.4 düzeyinde.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir