Savaş sertleşirse Amerikalılar Çin’den kaçacak

Çin’de faaliyet gösteren ABD’li firmaların maliyetleri artıyor. Firmaların yüzde 47’sinin maliyeti artarken yüzde 41’i savaş daha da kızışırsa adres değişikliği yapacağını söylüyor. ABD’ye geri dönerim diyenlerin oranı ise sadece yüzde 5.9


Çin ABD ile ticaret savaşı içinde. Savaşın boyutları her gün büyürken bir yandan ateşkes için görüşmeler sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bir barışa imza atılır mı bilinmez ama firmalar bir ‘B Planı’ üzerinde çalışmaya başlamış bile. Savaşın daha da kızışması durumunda neler yapacaklarını düşünmüş durumdalar. Kendilerine alternatif rotalar çizmeye başlamışlar bile.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK ASYA’DA KALIYOR

Çin’deki Amerikan firmaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre firmaların büyük bir bölümü bölge olarak aynı yer sayılabilecek Güneydoğu Asya ülkelerine taşınacak. Tüm firmaların yüzde 24.7’si Güneydoğu Asya’ya taşınmayı planlıyor. “Çin’den çıkmak zorunda olsanız nereye gidersiniz?” sorusuna verilen en yüksek ikinci oran ise yüzde 10.5 ile Meksika. Meksika’nın ardından üçüncü sırada yüzde 8.4 ile Hindistan var. ABD’ye geri dönerim diyenlerin oranı ise sadece yüzde 5.9 seviyesinde.

İKİ FİRMADAN BİRİ GİDERİM DİYOR

Firmaları Çin dışında üretim yapmaya bir anlamda adres değişikliğine iten sebeplerin başında ise maliyetler geliyor. ABD’li şirketlerin yüzde 42’si ticaret savaşları nedeniyle maliyetlerinde artış yaşadığını itiraf ediyor. Ancak firmaların tamamı da bu maliyetlere rağmen taşınmayı düşünmüyor. Savaşın derinleşmesi ihtimalinde ülke değiştirecek olanların oranı yüzde 41 düzeyinde.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir