Savaşta yatırımlarda hızlanıyor

ABD ile Çin arasında şiddetlenerek artan ticaret savaşına rağmen batılı firmalardan yatırım devam ediyor. Son olarak IKEA yeni mağaza yatırımı açıkladı. ABD iş dünyası ise savaşın bitirilmesi çağrısında bulundu


Ticaret savaşı hızlanıyor ancak yatırımlar da hız kesmeden devam ediyor. Satışlarının yüzde 6’sını Çin’de gerçekleştiren IKEA, bu yıl içinde 27 olan mağaza sayısını 33’e çıkaracağını açıkladı. Dünya mobilyacılık devi IKEA altı yeni mağaza yatırımı yapacak. Çin’e 1.3 milyar euro yeni yatırım yapacağını açıklayan firma, yatırım takvimi olarak da Eylül 2019-Ağustos 2020 arasındaki süreyi belirledi.

İŞ DÜNYASINDAN ANLAŞMA ÇAĞRISI

ABD iş dünyası da dozu giderek artan ticaret savaşlarının kendilerine zarar verdiğini belirterek çözüm çağrısında bulundu. ABD Ticaret Odası, ABD-Çin Ticaret Konseyi, enerji, otomotiv ve tarım örgütleri peş peşe gelen açıklamalarında “Tırmanan ticari anlaşmazlıklar ABD ekonomisine ve halkına zarar veriyor. İki hükümeti müzakere masasına dönerek anlaşmaya varmaya çağırıyoruz” vurgusunu yaptı.

KARDA TOPARLANMA SİNYALİ

Çin’de faaliyet gösteren firmaların karındaki düşüş trendi de kendini bir toparlama evresine soktu. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan verilere göre, Çin’in büyük sanayi şirketlerinin karı, temmuz ayında yüzde 2.6 arttı. Bu rakam, haziran ayındaki yüzde 3,1’lik düşüşün ardından bir toparlanma olduğunu gösteriyor. İlk yedi ayda ise Çin’in önde gelen sanayi şirketlerinin karları yüzde 1.7 azalarak 3.5 trilyon yuan’a (494.03 milyar dolara) geriledi.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir