Samsung Çin’deki son fabrikasını da kapatıyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Çin’deki pazar payı yüzde 1’e gerileyince ülkedeki son fabrikasını da kapattı. Firma 64 milyon üretimi olan Huizhou fabrikasına kilit vurdu


Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Güney Koreli Samsung, Çin’deki son fabrikasını kapattı. Huizhou’daki tesisteki üretim tamamen bitirildi. Huizhou fabrikası, Samsung’un 394 milyon küresel üretiminin önemli bir bölümü oluşturuyordu. Fabrika 64 milyon telefon üretimi yapıyordu. Samsung daha önce de Tianjin’deki fabrikasını kapatmıştı. Geçtiğimiz yıl kapanan Tianjin tesisi, 56 milyonluk üretime sahipti.

PAZAR PAYI %1’E GERİLEDİ

Ancak bu adım, Samsung’un Çin’den tamamen ayrıldığı anlamına gelmiyor. Marka Çin’de telefon satmaya devam edecek. Ancak piyasada yerel rekabetin sert oluşu, telefonlarını yerinde üretmenin artık ekonomik olarak mümkün olmadığı anlamına geliyor. Analistler Çinli tüketicilerin uygun fiyatlı cihazlar ve yerel markalara odaklandıklarını belirtiyor. Bu nedenle Çin’de en çok satışı Huawei ve Apple yapıyor. Samsung’un pazar payı ise yüzde 1’e kadar gerilemişti. Güney Koreli firmanın pazar payı 2013’te yüzde 15 civarındaydı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir