Rusya ve Çin’den doların tahtını sarsan anlaşma

Çin ve Rusya aralarındaki ticarette dolar kullanımını azaltarak ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar. İki banka görevlendirilirken, SWIFT’e alternatif bir sistem oluşturulacak


Rusya ile Çin hükümetler arası bir anlaşmaya imza attı. İki ülke aralarındaki ticarette yerel para birimi kullanma kararı aldı. Izvestiya gazetesinin haberine göre Rusya Maliye Bakanlığı da Çin’e bir mektup göndererek tüm ticarette yerel para biri kullanılmasını önerdi. İki ülke 5 Haziran’da anlaşmaya imza atmıştı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang arasında imzalanan anlaşmadan sonra giden mektupta “ülkelerin ekonomi güvenliğinin güçlendirilmesine” vurgu yapıldı.

SWIFT’E ALTERNATİF SİSTEM

Çin ile Rusya arasında para transferinin daha sağlıklı yapılabilmesi için iki ülke arasında SWIFT sistemi benzeri bir yapı kurulacak. Bankalar arasındaki küresel para gönderme ağı olan SWIFT sistemi böylece ekarte edilmiş olacak. Ancak bu sistemi yaratmakla işler bitmiyor. İki ülkenin de ulusal para birimleri olan ruble ve yuan temelli finansal enstrümanları geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca iki ülkenin de para birimindeki dalgalanmaları önlemek için bir hedging mekanizması kurması zorunlu.

YÜZDE 50’YE ÇIKABİLİR

Bu altyapının kurulması ve ticaretin yerel para birimleriyle yapılması halinde ilk etapta İki ülke arasında şu anda yüzde 10 olan ruble-yuan’la ticaretin yüzde 50’ye çıkabileceği belirtiliyor. Rusya tarafında bu iş için VTB Bank ve Çin Ticaret Bankası’nın (Trade Bank of China) görevlendirildiği belirtiliyor. Çin’in Rusya’nın önde gelen dış ticaret ortaklarından ve geçen yılki ticaret hacmi 108 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

AVRUPA İLE DE ADIMLAR ATILIYOR

Bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden petrol ihracatına başladıklarını belirten Rus petrol şirketi Gazprom Neft Başkanı Aleksandr Dyukov, yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki tüm ülkelere ruble ile petrol ihraç edeceklerini vurgulamıştı. Doların Rus pazarındaki etkisini azaltmak için çalışmalar yürüten Rusya, bu alandaki çalışmalarına son aylarda hız verdi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir