Rusya-Çin arasında 55 milyar dolarlık boru hattı

Demiryolu ve karayolu projeleri ile birbirine gittikçe daha çok bağlanan Rusya ve Çin, doğalgaz boru hattı ile de yakınlaşıyor. 5 bin kilometrelik boru hattı ile 5 milyar metreküp doğalgaz Rusya’dan Çin’e ulaştırılacak


Çin ve Rusya ilişkilerini giderek daha fazla ısıtıyor. Üstelik bu kez doğal gaz boru hattı ile. İki ülkenin liderleri Vladimir Putin ve Xi Jinping 55 milyar dolarlık boru hattı projesini başlattı. Rusya’nın Sibirya Bölgesi’nden Çin’in kuzeydoğu kısmına doğal gaz taşımak için bir boru hattı yapılacak. 5 bin kilometreyi aşan boru hattı, 2020’de Çin’in 5 milyar metreküp doğal gaz ithalatını karşılayacak. İthalatın 2024 yılına kadar yılda 38 milyar metreküpe kadar yükselebileceği belirtiliyor.

30 YILLIK ANLAŞMA VAR

Rusya’da “Sibirya’nın Gücü” adı verilen boru hattı, iki ülkenin 2014 yılında 400 milyar dolarlık 30 yıllık bir gaz anlaşması imzalamasından sonra yürürlüğe girmiş oldu. Xi, boru hattının açılışında, “Çin ve Rusya, ulusal gelişimlerinde çok önemli bir aşamadalar ve ilişkilerimiz de yeni bir aşamaya giriyor. Ülkelerimizin çıkarlarına ve halklarımızın yararına Çin-Rusya doğal gaz boru hattı gibi daha da önemli projeler oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmeyi umuyorum” dedi.

DOĞALGAZA GEÇİŞİ HIZLANDIRACAK

Peki bu boru hattı neden önemli? Çin’in kuzeydoğu bölgesi ağırlıklı olarak kömürle elektrik üretiyor ve hem çevre kirliliği hem de sağlık açısından oldukça kötü sonuçları var. Rusya’dan gelen doğal gazın, bölgede kömürden doğal gaza geçişi hızlandırması bekleniyor. Yeni boru hattıyla birlikte, Çin’in 2020’nin sonunda doğal gaz kullanımını yüzde 10 artırma hedefi de tutmuş olacak.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir