Romanya’da Türk-Çin kapışması

Türk şirketi Durmazlar’ın kazandığı, ancak daha sonra iptal edilen Romanya’daki 100 tramvay ihalesini dünyanın en büyük şirketlerinden CRRC kazandı. Çinli şirket ve ortağı Romanyalı Astra Vagoane Calatori, Bükreş için düzenlenen 100 adetlik tramvay ihalesini 174 milyon euroya üstlendi.


Avrupa ülkelerinde düzenlenen ihalelerde sık sık karşı karşıya gelen Türk ve Çinli şirketlerindeki rekabet bu kez Romanya’da yaşandı. 2019 Romanya’nın başkenti Bükreş Belediyesi’nin açtığı 100 adet tramvay ihalesini Türk şirketi 180 milyon Euro ile kazanmıştı. O ihale Romanya Temyiz Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İhale yeniden yapıldı ancak bu kez Romanya ve Çinli iki devin teklifi kabul edildi. Çin devletine ait CRRC Corporation ve Romanya merkezli Astra Vagoane Calatori 100 adet tramvay ihalesini 846 milyon Rumen Lei’i yani yaklaşık 174 milyon euroya kazandı.

37 AYDA TESLİM EDİLECEK

Aralık 2018’de ilk kez gündeme gelen ihale, 100 adet alçak tabanlı 36 m uzunluğunda üç bölümlü, 56 koltuklu ve toplam 220 yolcu kapasiteli tramvay teslimatını kapsıyor. Tramvaylar, klima, CCTV, wi-fi ve yolcu bilgilendirme sistemi ile donatılacak. Sözleşme, yedek parça ve bakım hizmetlerinin yanı sıra sürücü eğitimini de kapsıyor. Tramvayların, sözleşmenin imzalanmasından itibaren 37 ay içinde teslim edilmesi planlanıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Gelir açısından dünyanın en büyük demiryolu taşıtı üreticisi olan CRRC, Alstom ve Siemens gibi başlıca rakiplerini geride bırakan bir büyüklüğe sahip. 183 binden fazla çalışanı olan şirket, 31 milyar dolarlık bir ciroya sahip. Şirketin varlıkları ise 52 milyar dolar.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir