Protestolar satışları yüzde 11 düşürdü

Hong Kong’taki protestoların faturası yavaş yavaş gelmeye başladı. Protestolar nedeniyle perakende satışlar yüzde 11.4 düştü. Tüketici güvenindeki düşüş ve turistlerde azalma en önemli nedenler


Dünyanın yakından takip ettiği Hong Kong protestoları sermaye piyasalarını vurduğu gibi perakende sektörüne de zarar verdi. Temmuz ayında Hong Kong’un toplam perakende satışlarının değeri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 düşüşle 4.38 milyar dolara geriledi. Dönemsellikten arındırılmış rakamlara göre ise perakende satışların hacmi yıllık bazda yüzde 13 oranında azaldı. Mücevherat ve saat satışları ile lüks ürünlerin satışı yüzde 24.4 düştü. Giyim eşyası satışları yüzde 13 düşerken, ilaç ve kozmetik satışları yüzde 16.1 azaldı. Süpermarketlerdeki satışlar ise yüzde 1 artış gösterdi.

DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR

Hong Kong yerel hükümeti satışların temmuzda yıllık bazda iki basamaklı bir düşüş göstererek daha da kötüleştiğini belirtti. Bu düşüte zayıf yerel tüketici güveni ile gelen turist sayısındaki azalışın da etkisi oldu.  Şiddet içeren sosyal olayların durmaması halinde durumun daha da kötüye gidebileceği de Hong Kong yönetimi tarafından dile getiriliyor.

 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin ile ABD arasındaki olumlu hava sürüyor

Çin ile ABD arasında Hong Kong ve Tayvan gibi krizler sürerken iki süper güç bir yandan da dünyaya olumlu mesajlar veriyor. İki ülke yarın ticaret anlaşmasını imzalayacak. Bu imzadan önce ABD, Çin’i “kur manipülatörü” ilanından vazgeçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir