Protestolar borsayı da vurdu Çinliler alım yaptı

Dünyanın en iyi getirili borsalarından biri olan Hong Kong borsasında protestolar nedeniyle yüzde 7.4 düşüş yaşandı. Bu düşüşle Hang Seng endeksi dünyanın en kötü ağustos performansını sergiledi


Hong Kong’daki protestolar borsayı da vurdu. Hong Kong borsasında Hang Seng endeksi ağustos ayında dünyanın en kötü performans yapan borsası haline geldi. Hang seng endeksi ağustos ayı içerisinde bir süredir devam eden protestolar nedeniyle yüksek oranda değer kaybetti. 

8.9 MİLYAR DOLAR ALIM YAPILDI

Endeks, Çin ile olan gerginlikler ve protestolar nedeniyle yüzde 7.4 değer kaybı yaşadı. Ancak Hong Kong borsasında düşüşün daha da derinleşmesini anakaradaki Çinli yatırımcılar engelledi. Bir aylık süre boyunca en dipten hisseleri aldılar. Çinli yatırımcılar borsadan 8.9 milyar dolarlık alım yaptı.

DOW JONES’UN 17 KATI GETİRİSİ VARDI

Böylece son 6 haftalık performansda Çinli yatırımcılar düşüşün daha hızlı olmasını da engellemiş oldu. Hong Kong protestoları nedeniyle tüketici harcamalarında ve turist girişlerinde ciddi azalma yaşandı. Hang Seng endeksi aslında tüm yıl boyunca dünyanın en çok getiri sağlayan borsalarından biri olarak öne çıkmıştı. Yüzde 14’lük bir getiri sağlanarak Amerikan Dow Jones endeksinin 17.4 katı getiri sağlanmıştı. Şangay Composite endeksinin de 11.2 katı getiri sağlamıştı. Şu anda Hong Kong hisseleri yüzde 22 iskontolu olarak değerleniyor. 114 hissenin bulunduğu endekste en çok Çin alımı bankacılık, sigorta ve teknoloji şirketlerinde yapıldı.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir