P&G: Virüsten 17 bin 600 ürün etkilendi

Dünyanın en büyük tüketici ürünleri firmalarından Procter & Gamble, koronavirüs nedeniyle 17 bin 600 ürünün etkileneceğini açıkladı. ABD’li birçok firma virüsün karlarına negatif etki edeceği görüşünde


Apple, Adidas ve Starbucks gibi şirketlerin ardından tüketici ürünleri devi Procter & Gamble (P&G) da ikinci büyük pazarı olan Çin’deki satış ve kârının koronavirüs salgını nedeniyle zarar göreceği konusunda uyardı. P&G COO’su Jon Moeller, “Çin’de bize 9 binden fazla farklı malzeme gönderen, yaklaşık 17 bin 600 farklı ürünü etkileyen 387 tedarikçimiz var. Bu tedarikçilerin her biri operasyonları sürdürmede zorluklarla karşı karşıya” dedi.

APPLE VE WALMART’TA ZORDA

Çin’deki bir diğer büyük marka Apple, dünya çapındaki iPhone tedarikinin “geçici olarak kısıtlanacağı” konusunda uyardı. Walmart bu hafta , henüz herhangi bir etki görmediğini ancak durumun herhangi bir spesifik tahmin yapmak için çok erken olduğunu söyledi. Walmart’ta ayakkabı ve çantalarının yüzde 15’i Çin’de üretiliyor. ABD verilerine göre Çin, 2018’de ABD ithalatının beşte birini tek başına yaptı. Mobilya, oyuncak, spor malzemeleri ve plastikler ABD’ye ithal edilen en büyük kategoriler arasında yer alıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir